Wózki widłowe są urządzeniami, które eksploatuje się intensywnie – najczęściej przez większą część doby. A to niesie za sobą koszty – choćby związane z obsługą urządzenia, jego konserwacją i serwisowaniem. To jednak nie wszystko, ponieważ na ostateczne wydatki związane z używaniem wózka widłowego ma wpływ choćby zużycie paliwa. Chcesz obniżyć koszty eksploatacji, jednocześnie ciesząc się niezawodnym działaniem tych pojazdów w swoim magazynie? Podpowiadamy, jakie wózki sprawdzą się najlepiej.

Spalinowe typu diesel lub gaz czy elektryczne?

Czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na koszty eksploatacji jest sposób zasilania wózka. Na rynku dostępne są wózki z silnikami spalinowymi diesel, gazowymi oraz wyposażone w akumulator z zasilaniem elektrycznym. Pierwsze dwa typy wózków są zasilane coraz droższymi paliwami. Cena ropy, benzyny jak i gazu utrzymuje się na wysokim poziomie, a perspektywy na to, by w najbliższym czasie nastąpił spadek są niemal zerowe. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej wózkom elektrycznym. Naładowanie akumulatora takiego pojazdu jest o wiele bardziej ekonomiczne. Dodać należy, że wózki elektryczne są jednocześnie bardziej przyjazne środowisku i pracownikom – szczególnie w halach zamkniętych, gdzie poziom emisji spalin jest istotnym parametrem.

Dlaczego akumulator naprawdę się opłaca?

Wiele osób obawia się silników elektrycznych, postrzegając je jako mniej wydajne. Wbrew pozorom jednak wystarczy sięgnąć po rozwiązania technologiczne od sprawdzonych producentów, takich jak choćby Hyster. Ich osiągi są zbliżone do tych, które zapewniają wózki spalinowe, zaś ostateczny koszt eksploatacji jest niższy. W perspektywie długofalowej nieco większa inwestycja w zakup takiego wózka zwraca się z nawiązką.

Ogniwa akumulatora lepsze niż wcześniej

Akumulatory budzą także obawy związane z codzienną eksploatacją, m.in. z czasem naładowania baterii. Owszem, trwa to dłużej niż napełnienie baku paliwem. Mimo to, przy odpowiedniej organizacji pracy i zapewnieniu odpowiedniej ilości akumulatorów zapasowych, można zapewnić sobie płynną pracę – nawet w systemie trzyzmianowym. Dobry akumulator z powodzeniem przetrwa jedną zmianę, także przy pracy na pełnych obrotach. Podkreślić warto, że żywotność baterii w wózkach akumulatorowych również przestaje być problemem. Decydując się na rozwiązania od tak dobrych marek jak Hyster i stosując się do zasad poprawnej eksploatacji wózka, można oczekiwać, że bateria przetrwa bardzo wiele cykli ładowania. Aby dobrać najlepszy dla siebie wózek elektryczny (nowy bądź używany), skontaktuj się z doradcami Zeppelin – autoryzowanego dystrybutora marki Hyster.