Marka Hyster® stworzyła wózek do ciężkich zastosowań w sektorze odpadów i recyklingu, zaprojektowany z myślą o przezwyciężeniu powszechnego w tych branżach problemu przegrzania silnika spowodowanego pyłem,zanieczyszczeniami i resztkami papieru. Wózek Hyster® można było obejrzeć na stoisku C3.321 podczas jednych z najbardziej znanych międzynarodowych targów ochrony środowiska IFAT, odbywających się w Monachium w dniach 30 maja – 3 czerwca 2016 r.

Oparty na serii Hyster® H4.0-5.5FT„Super Wózek” (ang. Cool Truck)  został obficie Hyster H5.0FT Fortens Cool Truck_awyposażony w funkcje, pozwalające przezwyciężyć trudności środowiska roboczego podczas czynności recyklingowych i przetwarzania papieru. – W czasie obsługi standardowych wózków widłowych w przemyśle papierniczym dochodzi często do zatkania chłodnicy, co skutkuje niepotrzebnymi przestojami –mówi David Reeve, menedżer ds. branży w Counterbalance Solutions. – Jest to nie tylko frustrujące. W takiej sytuacji ponosi się również koszty w postaci utraconej produkcji, co może prowadzić do kolejnych problemów.

Super Wózek, którego udźwig może wynosić od 4 do 5,5 tony, nadaje się szczególnie do centrów recyklingu i zakładów przetwarzania odpadów, w których występują szczególnie duże ilości odpadów i zanieczyszczeń albo w których wózki są wykorzystywane do transportowania beli zrobionych z pylistych materiałów.

– Postanowiliśmy przede wszystkim zmniejszyć ilość zanieczyszczeń dostających się do komory silnika i utykających w przekładni napędowej lub chłodnicy – wyjaśnia David, dodając, że: – Sznurek do belowania też potrafi się dostać do podzespołów, doprowadzając nawet do uszkodzeń łopatek wentylatora chłodnicy.

– W pierwszej linii obrony opracowaliśmy całkowicie zabudowaną ramę i wentylowaną Hyster H5.0FT Fortens Cool Truck_bmaskę, panele boczne oraz osłony chłodnicy tak, aby zmniejszyć zasysanie odpadów z podłogi do komory silnika – mówi David.  – To właśnie chłodnica jest tu kluczowym elementem. Co 20 minut wentylator chłodnicy Combi Cooler zmienia kierunek obrotów, na 20 sekund, wydmuchując kurz, który zgromadził się podczas zasysania powietrza. Sprawia to, że wózek pracuje dłużej, częstotliwość czyszczenia chłodnicy jest mniejsza, a temperatura silnika utrzymywana na odpowiednim poziomie nawet w wysokich temperaturach otoczenia.  Co więcej, chłodnica Combi Cooler chłodzi zarówno płyn chłodzący silnika, jak i olej przekładni napędowej.

W Super Wózku Hyster® zainstalowany został także opcjonalny wyświetlacz wagi ładunku, który sprawia że podnoszenie ciężkich i nieporęcznych ładunków jest łatwiejsze, co oszczędza czas użytkownika końcowego i zwiększa niezawodność pojazdu.

– Bele papieru mają niejednokrotnie niestandardowe wymiary i wagę. Kiedy są pozostawiane na zewnątrz, wchłaniają wodę i przez to jeszcze bardziej zwiększają swoją masę – dodaje Reeve.  – Aby dać kierowcom pewność, co do masy ładunku, wózek został wyposażony we wbudowane wskaźniki masy ładunku.

Podejmowanie ładunków z ciasno upakowanych bel na pojeździe może również stanowić masywne obciążenie dla osprzętu, rolek masztu i karetki. Stwarza to poważne ryzyko uszkodzenia przekładni i osprzętu czołowego i może prowadzić do przeciążenia silnika wózka i jego układu chłodzenia.

Przekładnia Hyster® Duramatch™, z funkcją kontrolowanej zmiany siły czynnej, redukuje wstrząsy przekładni oraz pomaga przedłużyć żywotność opon, co jeszcze bardziej podnosi niezawodność tych ciężkich pojazdów i koszty ich użytkowania.

Ponadto hydrauliczny akumulator ładunku, w który standardowo wyposażony jest Super Wózek, amortyzuje maszt wózka widłowego, ładunek i osprzęt, przyczyniając się do redukcji wstrząsów. Solidne wykończenie czoła pojazdu umożliwia użytkowanie wózka z szeroką gamą osprzętu, odpowiedniego do wszystkich możliwych zastosowań w branży recyklingu i sektorze przetwarzania odpadów.

W pakiecie Super Wózka zastosowano szereg modyfikacji maszyny, w tym gumową osłonę osi napędowej, osłony przewodów hamulcowych oraz osłony z nylonu balistycznego na siłownikach układu kierowniczego i przechyłu. Wprowadzono litą osłonę podwozia pod komorą silnika, żaroodporną osłonę turbosprężarki oraz wysoki wlot powietrza z filtrem wstępnym.

Na mniejszą potrzebę konserwacji oraz dłuższą niezawodność pojazdu wpływają również hamulce premium zanurzone w kąpieli olejowej oraz olej hydrauliczny do wysokich temperatur, który wydłuża okres użytkowania oleju i utrzymuje Hyster H5.0FT Fortens Cool Truck_csmarowność w wysokich temperaturach. Układ hydrauliczny z wykrywaniem obciążenia pompuje olej wtedy, gdy jest to wymagane, obniżając temperaturę oleju hydraulicznego i zmniejszając zużycie paliwa, co w wielu przedsiębiorstwach oznacza oszczędności. Inne jego cechy to opcje takie jak system zabezpieczenia zębatej przekładni napędowej, monitorowanie premium oraz mini dźwignia TouchPoint. Opcjonalne dodatkowe funkcje, takie jak światła ostrzegawcze dla pieszych, automatyczna redukcja prędkości wewnętrznej i system zarządzania flotą Hyster Tracker™ są także dostępne, aby wspierać ciężkie operacje przetwarzania papieru i odpadów, a także stanowić pomoc dla kierowników w skutecznym zarządzaniu flotą pojazdów.

– Wózek ten został celowo zaprojektowany tak, aby mógł wykonywać ciągłą pracę w trudnych warunkach roboczych, a końcowi użytkownicy i przedsiębiorstwa mogli korzystać z jego zwiększonej niezawodności – podsumowuje Reeve.

Więcej informacji na stronie http://www.hyster.eu.