GMK4070L

Nowy żuraw Grove GMK4070L od Manitowoc

Zaprezentowany na stoisku Manitowoc na targach bauma 2022, żuraw 70 t charakteryzuje się najdłuższym wysięgnikiem i najmocniejszą tabelą udźwigów swojej klasie. Obejmuje on innowacyjną technologię MAXbase dla prostszej i elastyczniejszej konfiguracji wysięgników, a także szybszego i bardziej wydajnego rozstawiania. Jest to jeden z pierwszych żurawi firmy, który oferuje przełomowy system zdalnego monitorowania Grove CONNECT™.

Aby wzbogacić swoją linię czteroosiowych żurawi terenowych, Manitowoc zaprezentował model Grove GMK4070L na targach bauma 2022 w Monachium w Niemczech. GMK4070L o masie 70 t może pochwalić się najsilniejszym wykresem udźwigu i najdłuższym w swojej klasie wysięgnikiem o długości 60 m. Przy pełnej wysokości 60 m żuraw podnosi imponujące 4,4 t, natomiast przy 49 m operator może podnieść ładunek o masie do 8,3 t. Podczas pracy w maksymalnym promieniu 46 m GMK4070L podniesie 1 t.

W połączeniu z 60-metrowym wysięgnikiem głównym i 15-metrowym wysięgnikiem odchylanym można uzyskać do 78 m maksymalnej wysokości podnoszenia. Są to możliwości, które zwykle kojarzone są z żurawiami o masie 100 t, a dzięki nim nowy model może wykonywać prace, które zwykle wiązałyby się z użyciem większych żurawi.

„Grove GMK4070L oferuje ulepszoną konstrukcję inżynieryjną i wykorzystuje kilka najnowszych technologii, aby zapewnić nowy poziom wydajności, obsługi, łatwości serwisowania i efektywności pod względem zużycia paliwa” – powiedział Andreas Cremer, wiceprezes ds. zarządzania produktem dla żurawi samojezdnych w firmie Manitowoc. „To żuraw, który będzie prawdziwą nowością w branży, zaskakując wielu klientów tym, jak wiele więcej może osiągnąć 70-tonowy żuraw terenowy”.

Jeden żuraw wiele możliwości

Oferując niezrównaną wszechstronność, GMK4070L daje właścicielom wiele możliwości transportowych. W konfiguracji 16,5 t na oś żuraw wyróżnia imponująca przewaga o masie 17,8 t czyli niewiele mniejszą od pełnego zestawu 19 t. W sytuacjach wymagających 12 t na oś, żuraw może przewozić do 13,3 ton przeciwwagi. Natomiast w konfiguracjach z 10 t na oś – 5,3 t przeciwwagi.

Hamulec wspomagający Telma wbudowany w konstrukcję nośnika zmniejsza ryzyko przegrzania i ogólnego zużycia konwencjonalnego roboczego układu hamulcowego. Beztarciowy, bezobsługowy układ hamulcowy Telma nadal jest aktywny nawet po wyłączeniu silnika lub gdy skrzynia biegów jest w pozycji neutralnej, zapewniając pełną moc hamowania niezależnie od prędkości żurawia.

Operatorzy pracują wewnątrz nowej, zapewniającej doskonałą widoczność kabinie transportowej, która zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa zgodne z europejskimi przepisami ECE R29-3. Zapewniając tym samym wyjątkowe bezpieczeństwo w przypadku zderzeń czołowych, wytrzymałości dachu i tylnej ściany. Moc dla nośnika i nadbudowy pochodzi z jednego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego Mercedes Benz OM470LA o mocy 320 kW (430 KM). Zgodny z wymogami Euromot 5/Tier 4 Final, ten ekologiczny, wydajny silnik jest zatwierdzony do użytku z HVO Diesel, dla klientów chcących jeszcze bardziej zredukować emisję CO2 lub spełnić surowe wymagania środowiskowe na placu budowy. Podobnie jak w przypadku większości nowych żurawi samojezdnych Grove, tryb ECO silnika może być używany w połączeniu z trybem Fuel Saver skrzyni biegów, co zapewnia bezkonkurencyjną oszczędność paliwa.

Technologia i automatyzacja na pierwszym planie

GMK4070L jest jednym z pierwszych żurawi Manitowoc, oferującymi doskonałą nową platformę cyfrową Grove CONNECT™, która zapewnia właścicielom dostęp do danych floty w czasie rzeczywistym. Dzięki Grove CONNECT™ menedżerowie floty mogą uzyskać natychmiastowy wgląd w wydajność żurawia za pomocą kilku dotknięć ekranu. Serwisanci otrzymują wsparcie w postaci zdalnego, zoptymalizowanego rozwiązywania problemów, co zmniejsza częstotliwość wyjazdów na miejsce i wzmacnia programy konserwacji prewencyjnej.

Opcjonalna funkcja MAXbase pomaga użytkownikom skrócić czas konfiguracji w miejscu pracy i daje im szerszy wybór pozycji podpór stabilizacyjnych. Dzięki tej opcji żuraw staje się idealnym wyborem w przypadku ograniczonych przestrzeni lub projektów, w których przeszkody uniemożliwiają ustawienie w preferowanym miejscu. Zwiększająca produktywność funkcja MAXbase umożliwia łatwe wysunięcie czterech podwójnie hydraulicznie teleskopowych podpór żurawia do szeregu pozycji symetrycznych i asymetrycznych. Maksymalizuje to elastyczność i umożliwia kontynuowanie prac dźwigowych w mniej korzystnych warunkach.

System sterowania żurawiem (CCS) firmy Manitowoc również ułatwia prace operatorowi, wspomagając zarówno ustawianie, jak i podnoszenie. Korzystając z funkcji konfiguratora (Boom Configurator), operator może wybrać optymalny układ siedmiosekcyjnego wysięgnika MEGAFORM® z systemem podwójnego mocowania TWIN-LOCK®.