Wózki Hyster® obsługują specjalne kontenery do mobilnych rozwiązań przestrzennych

Wózki widłowe Hyster obsługują rozmaite globalne zastosowania w firmie ELA Container GmbH, która dostarcza specjalnie wyposażone kontenery do użytku jako pomieszczenia biurowe, szkoły, magazyny i nie tylko. Firma ELA z siedzibą w Haren an der Ems w Niemczech polega na wózkach widłowych Hyster od 2001 roku. Wszystko zaczęło się od zakupu jednego wózka widłowego o dużym udźwigu, a obecnie jest to flota 65 pojazdów w 21 wariantach, wykonujących różnorodne zadania w magazynach ELA na całym świecie.

Kontenery jako powierzchnie użytkowe

Firma zaczęła przekształcać kontenery morskie w bezpieczne magazyny do przechowywania sprzętu na placach budowy. Obecnie zatrudnia 1200 pracowników w 20 lokalizacjach, którzy pomagają przekształcać kontenery w pomieszczenia lub całe budynki. Kontenery mogą być dostarczane w żądanym rozmiarze, w pełni wyposażone, w opcji wynajmu lub zakupu. Ponadto są one często używane wielokrotnie, w ciągu swojego cyklu życia. Na przykład sala lekcyjna może stać się magazynem, biurem, a nawet gabinetem lekarskim. W większości przypadków kontenery są rozwiązaniem tymczasowym.

Wózki Hyster do precyzyjnej obsługi

Gdy kontenery wracają do ELA w celu ponownego ich użytkowania, firma poddaje je procesowi regeneracji. Podczas procesu regeneracji wózki widłowe Hyster obsługują kontenery i inne materiały. „Nawet zwykły kontener morski musi być obsługiwany z dużą ostrożnością, w zależności od ładunku” – mówi Holger Schwenen, kierownik floty w ELA. „W przypadku naszych specjalnych kontenerów precyzja jest jeszcze ważniejsza”.

Transport kontenerów i akcesoriów między strefą zewnętrzną, a wewnętrzną to zadanie dla wózków widłowych Hyster Big Trucks.  Napędzanych silnikami wysokoprężnymi wózków widłowych H16XD-6. Firma Hyster dostarczyła urządzenie umożliwiające dokładne chwytanie narożników kontenerów. Dzięki temu wózki mogą podnosić kontenery o szerokości od 20′ do 45′ i głębokości od 2 500 do 3 000 mm. Kamery i czujniki pomagają w dokładnym pozycjonowaniu chwytaków, pomagając zaoszczędzić czas. Ponadto operator wózka widłowego może natychmiast sprawdzić, czy kontener jest prawidłowo i bezpiecznie podłączony do chwytaka.

W wózkach widłowych nowszej generacji system magistrali CAN przetwarza dane z kamer i czujników. Umożliwia to precyzyjne chwytanie i transportowanie kontenerów bez uszkadzania ścian bocznych, w których zainstalowane są przewody doprowadzające wodę i energię elektryczną. Dodatkowo specjalna ochrona wykonana z plastikowych paneli zapobiega zarysowaniu wrażliwych powierzchni pojemników na górze i na dole.

Bezpieczny transport dużych ładunków

Duże ładunki, takie jak schody, platformy lub materiały podkładowe, na których stoją kontenery na miejscu, mogą być również bezpiecznie przenoszone na widłach dużych wózków Hyster. Podczas regeneracji kontenery przechodzą przez różne etapy. Najpierw trafiają do myjni, a następnie do stanowiska wyposażania lub montażu. Na przykład, jeśli ściany muszą zostać przesunięte lub okna powiększone do następnego zlecenia. Na końcu znajduje się stacja kontroli sanitarnej i elektrycznej.

Wózki Hyster transportują ładunki, takie jak ramy, podłogi, ściany lub inne elementy z magazynów wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku mniejszych ładunków używane są wózki podnoszące Hyster S1.6S. Do transportu ładunków powyżej 1,6 tony często stosuje się kompaktowe, zwrotne elektryczne wózki widłowe serii J. Oczywiście, w zależności od zastosowania można również wybrać wózki widłowe spalinowe. „Elektryczne wózki widłowe są optymalne, gdy operator rzadko się zmienia” – mówi Holger Schwenen, wyjaśniając swoją koncepcję. „W przypadku operacji z częstymi przerwami, wózki spalinowe sprawdzają się obecnie lepiej”.

Ponad 20 letnie partnerstwo i zaufanie

Wózki widłowe, podnośnikowe i ciężkie wózki widłowe rozmieszczone we wszystkich lokalizacjach tworzą flotę 65 pojazdów. Najstarsze urządzenia we flocie są używane od ponad 20 lat. Razem wózki obsługują łączną powierzchnię 650 000 m² i osiągają roczny przebieg do 1500 godzin pracy. „Obecnie wszystkie nasze wózki widłowe kupujemy od firmy Hyster” – wyjaśnia Holger Schwenen. Dla którego kluczowym czynnikiem jest na przykład płynna i cicha praca sprzętu. Jest to ważne, ponieważ wielu pracowników spędza większość czasu pracy na wózku widłowym. Oprócz komfortu i łatwości obsługi, kolejnym kluczowym czynnikiem jest bezpieczeństwo.

„Widoczność jest doskonała we wszystkich kierunkach”, mówi. „Odgrywa to kluczową rolę w zapobieganiu wypadkom”.
Na poziomie operacyjnym niezawodność pojazdu jest jednym z najważniejszych kryteriów. „Nikt nie może już sobie pozwolić na długie okresy przestoju, z powodu braku części zamiennej do naprawy” – mówi Schwenen, chwaląc jednocześnie usługi świadczone przez dealera Hyster, firmę Agravis. „Niezależnie od tego, czy chodzi o naprawę, czy zamówienie, możemy liczyć na szybką realizację”.