Najczęstszym miejscem, w którym korzystamy z wózków widłowych są hale magazynowe oraz centra przeładunkowe. Tego typu maszyny sprawdzą się jednak wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie i efektywne przewiezienie dużych ładunków. Zazwyczaj są to pomieszczenia zamknięte. Czy można tam zastosować dowolny wózek widłowy? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie w takich warunkach bezpieczną i wydajną pracę? Oto nasze podpowiedzi.

Emisja spalin to ważny parametr

Pomieszczenia zamknięte mają to do siebie, że wymiana powietrza jest w nich wolniejsza niż na otwartej przestrzeni. Oznacza to, że w nawet najlepiej wentylowanej hali magazynowej czy produkcyjnej, należy zwrócić baczną uwagę na to, czy wózek widłowy emituje spaliny, które spełniają dopuszczalne normy emisji spalin w trakcie pracy. Mogą one bowiem być poważnym zagrożeniem dla zdrowia pracowników.

Najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych sprawdzą się zatem wózki elektryczne. Ich działanie w ogóle nie wiąże się z żadną emisją spalin. Co więcej, najlepsi producenci, tacy jak Hyster, opracowali systemy napędu elektrycznego, które wydajnością pracy dorównują wózkom spalinowym. Nie trzeba się więc obawiać o niższą efektywność pracy. W przypadku stosowania w wózkach napędu spalinowego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie silników zasilanych paliwem gazowym LPG lub CNG. Wydzielają one stosunkowo czyste spaliny a przy tym są wydajniejsze od napędu elektrycznego. Niemniej jednak spaliny i tak się pojawiają, a dodatkowo – koszt paliwa będzie wyższy niż zasilania elektrycznego.

Rozmiar ma znaczenie

Wąskie pomieszczenia zazwyczaj oznaczają równie wąskie korytarze między kolejnymi wysokimi regałami. Wózek widłowy stosowany w takim wnętrzu nie może być zatem zbyt szeroki. Warto zatem przyjrzeć się bliżej choćby wózkom kompaktowym, które cechuje duża zwrotność, a jednocześnie dobre parametry techniczne. W bardzo wąskich korytarzach dobrze sprawdzą się np. wózki systemowe VNA marki Hyster. Pozwalają one na efektywne i bezpieczne transportowanie palet także na wysokie regały nawet do 16 metrów, ułatwiając i usprawniając pracę operatorom.

Dobierz wózek precyzyjnie

VNA to oczywiście tylko jeden z wielu przykładów wózków dedykowanych zamkniętym pomieszczeniom. Dobór konkretnego modelu powinien być uzależniony od warunków panujących w zakładzie pracy. Przy coraz szerszym wyborze wózków widłowych na rynku, znalezienie tego, który optymalnie wpisze się w specyfikę hali czy magazynu nie jest łatwe. Aby dopasować wózek widłowy do swoich potrzeb, warto skontaktować się z doświadczonym i autoryzowanym dystrybutorem. Zeppelin zapewni kompleksowe wsparcie w zakresie wózków oferowanych przez lidera branży, czyli firmy Hyster.

Kontaktując się z nami, szybko poznasz rozwiązania, które zagwarantują bezpieczną i sprawną pracę z ładunkami w Twojej firmie.