Wózki widłowe to dziś nieodzowny element magazynów, centrów logistycznych i nie tylko. Ich zakup jest nie lada inwestycją, a od tego, czy działają prawidłowo zależy bezpieczeństwo, jak i wydajność prowadzonych działań. Choćby dlatego warto o wózek widłowy zadbać w odpowiedni sposób. Kluczowe podczas użytkowania wózka widłowego są dwa elementy – profilaktyka oraz serwis.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Wózek widłowy, jak każde inne urządzenie, wymaga regularnej konserwacji. Im bardziej intensywna eksploatacja, tym częściej trzeba sprawdzać, czy wszystkie elementy działają poprawnie: smarować, regulować i wykonywać inne tego typu prace. Na pozór drobne i niewiele znaczące czynności, jak choćby smarowanie rolek czy łańcucha masztu w celu zapewnienia ich płynnej pracy, wyraźnie przedłużają pracę wózka i zmniejszają ryzyko wystąpienie awarii. Istotne są także regularne przeglądy, wykonywane przez specjalistów upoważnionych przez Urząd Dozoru Technicznego. Ich przeprowadzanie jest obowiązkiem, ale też szansą na wczesne wykrycie nawet najmniejszej nieprawidłowości. To z kolei przekłada się na niższe koszty ewentualnej naprawy i zazwyczaj jej o wiele szybsze wykonanie.

Właściwe użytkowanie ma znaczenie

By wózki widłowe przez lata służyły bez zarzutu, należy również zatroszczyć się o ich właściwą obsługę. Nie chcąc dopuścić do tego, by wózek w trakcie pracy np. przewrócił się lub w inny sposób uszkodził, operator powinien jeździć ostrożnie, nie wykonując nazbyt gwałtownych manewrów – w szczególności z podniesionym ładunkiem. Ponadto należy pamiętać o przestrzeganiu norm i zaleceń – m.in. związanych z maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem. Ich przekroczenie, nawet w niewielkim stopniu, może skutkować poważnym wypadkiem. Nawet, gdy do niego nie dojdzie, mechanizmy wózka mogą ulec uszkodzeniu. Ich naprawa może kosztować niemało.

Naprawa tylko w autoryzowanym serwisie

Zarówno przeglądy techniczne, jak i prace konserwacyjne oraz naprawcze wózków widłowych warto powierzyć zaufanym specjalistom. Autoryzowany serwis to najlepsze miejsce, któremu można oddać w ręce ten kosztowny sprzęt. Pracują tam doświadczeni mechanicy, posiadający odpowiednie narzędzia diagnostyczne. Przede wszystkim zaś serwis polecany przez producenta najczęściej koncentruje swoje działania na jednej konkretnej marce. To oznacza, że zna ją „na wylot” a naprawy przebiegają sprawniej. Posiadaczom wózków Hyster, polecamy korzystanie z naszego serwisu wózków widłowych. Zeppelin prowadzi prace konserwacyjne i naprawcze zarówno w ramach gwarancji, jak i poza nią. Więcej na ten temat dowiecie się, nawiązując kontakt z naszymi doradcami.