Wózki widłowe Hyster H2.0-3.5FT z silnikiem wysokoprężnym są obecnie dostępne z funkcjami stanowiącymi wartość dodaną w standardzie, które zapewniają wszechstronne korzyści w wymagających zadaniach operacyjnych na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Matthew Allen, Product Manager w Hyster Europe prezentuje dziesięć przykładów wybranych przez siebie cech wózków oraz wyposażenia opcjonalnego, zapewniających wieloaspektowe korzyści w zastosowaniach przemysłowych w odniesieniu do rocznika modelowego 2019 i kolejnych.

  1. Komfort pracy operatora

Specyfika oferty wózków Hyster Fortens o udźwigu 2-3.5 ton ewoluowała, a wózki te mogą być obecnie dopasowywane do konkretnych potrzeb zastosowań, dzięki wszechstronnym możliwościach tych pojazdów.  Jednym z aspektów, który ma duży wpływ na wydajność produkcyjną, zwłaszcza podczas długich zmian, jest komfort operatora. Seria Hyster® Fortens® nadaje się do użytku w przedsiębiorstwach różnej wielkości, a jej wózki oferują przestronny przedział operatora i wygodne środowisko robocze, z ergonomicznym fotelem operatora z zawieszeniem pneumatycznym.

Dzięki zastosowaniu dobrze przemyślanego projektu poziom drgań wywierany na całe ciało, podobnie jak i poziom hałasu, jest niski, a ponadto wózek charakteryzują: prosty dostęp do kabiny, optymalna widoczność wokół i wygodnie usytuowane elementy sterownicze. Wszystkie te cechy mają wpływ na wygodę pracy operatora i zwiększają jej wydajność.

  1. Niezawodna przekładnia napędowa

Niezawodna przekładnia napędowa ochrania wózek przed poważnymi uszkodzeniami podczas intensywnej obsługi w trybie 24/7.  Opcjonalna przekładnia Hyster® DuraMatch™ w serii FT jest sterowana elektronicznie i dobrze zabezpieczona, dzięki czemu nadaje się do najbardziej intensywnych zastosowań w ciągu 2-3 zmian, siedem dni w tygodniu.

Po zwolnieniu pedału przyspieszenia przekładnia napędowa DuraMatch™ automatycznie redukuje prędkość wózka, zabezpieczając w ten sposób układ napędowy oraz przyczyniając się do zmniejszenia zużycia opon i hamulca, a dodatkowo oferując płynną zmianę kierunku.

  1. Systemy wspomagające kierowcę

Świadomość obecności wózka i dobra widoczność to podstawa, zwłaszcza w przypadku działalności wykorzystującej większą liczbę wózków lub w miejscach, w których piesi pracują na wspólnej przestrzeni z wózkami. Kilka cech jest obecnie dostępnych w serii Hyster® 2-3.5FT w standardzie, dzięki czemu operatorzy otrzymują dodatkowe wsparcie działania.

Konstrukcję wózka uzupełnia zestaw optymalizujących widoczność świateł LED, a funkcja hasła operatora stanowi dodatkowe zabezpieczenie wózka na terenie zakładu.

Jeśli użytkownik zamawia opcjonalne mini dźwignie hydrauliczne TouchPoint, pakiet obejmuje także funkcję powrotu do ustalonego przechyłu, wspomagającą dokładne pozycjonowanie ładunku. Jeśli natomiast użytkownik zamawia przekładnię DuraMatch™, otrzymuje ją w komplecie z funkcją blokady staczania się pojazdu na rampie, zabezpieczeniem układu napędowego oraz seryjnym ogranicznikiem prędkości.

W niektórych zastosowaniach użytkownicy mogą uznać za szczególnie przydatne panoramiczne lusterko oraz reflektory ostrzegające pieszych, które podnoszą świadomość otoczenia o obecności wózka, zwłaszcza w przypadku gdy wózki są obsługiwane w miejscach, w których jednocześnie pracują inne pojazdy i ludzie.

  1. Niskie całkowite koszty eksploatacji

Bez względu na zastosowanie wózki Hyster® Fortens® są zaprojektowane tak, aby zapewniać możliwie największą wydajność produkcyjną, niskie koszty eksploatacji i wydłużone okresy międzyserwisowe. Hamulce zanurzone w kąpieli olejowej są chronione przed ciężkim, zabrudzonym środowiskiem, zapewniając minimalne potrzeby serwisowe.

Chcąc zredukować zużycie paliwa nawet o 20% istnieje możliwość zastosowania oszczędnego trybu ECO-eLo, a ponadto układu automatycznego zmniejszania prędkości, który może przyczynić się nawet do 50% redukcji zużycia opon i hamulców. Stosując ogumienie z gamy Pit Stop Line użytkownik może wydłużyć do maksimum okres użytkowania opon i zarządzać kosztami związanymi z ogumieniem.

Dostępny jest także hydrauliczny układ wykrywania obciążenia, który wspiera optymalizację wydajności produkcyjnej oraz zużycia paliwa, przyczyniając się do zmniejszenia łącznych kosztów eksploatacji.

  1. System zarządzania flotą

Kolejnym elementem wyposażenia, który może wydłużyć czas bezawaryjnej pracy i zwiększyć rentowność jest system telematyczny Hyster Tracker, który można zamówić z montażem fabrycznym lub zainstalować go z pomocą lokalnego partnera dystrybucyjnego Hyster®. Dzięki możliwości monitorowania wykorzystania wózków Hyster® Fortens® firmy mogą określać odpowiednią liczbę wózków potrzebnych do wykonania prac danych zastosowań lub lepiej zarządzać flotą z myślą o maksymalizacji wydajności produkcyjnej.

Z opcji systemu Hyster Tracker można także korzystać w celu monitorowania i planowania napraw i konserwacji wózków, minimalizując w ten sposób nieplanowane przestoje i zyskując wgląd w łączne koszty posiadania i efektywne zarządzanie kosztami.

  1. Niezawodny silnik

W sercu każdego niezawodnego i wydajnego produkcyjnie wózka leży niezawodny silnik. Do modeli Hyster® Fortens® H2.0-3.5FT dostępne są niezawodne, potężne silniki wysokoprężne oraz LPG, nadające się do pracy wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Wózki zostały sprawdzone pod względem możliwości ciągłego podnoszenia przy dużym udźwigu w intensywnych zastosowaniach, pracy na wzniesieniach, podczas wielu godzin oraz w zakurzonym środowisku. Ich konstrukcja zapewnia niezmienną sprawność w obliczu wielu wyzwań. Do serii Hyster® H2.0-3.5FT dostępne będą ponadto do zamówienia niskoemisyjne silniki Kubota lub PSI, które spełniają wymogi przepisów Stage V.

  1. Osprzęt do konkretnych zastosowań

Produkty serii Hyster® 360-stopni to sprzęt dostosowany do wymagań konkretnych zastosowań, obejmujący m.in. serię narzędzi, których celem jest zwiększenie wydajności produkcyjnej. Obecnie do wózków Fortens® oferowane jest fabrycznie montowane opcjonalne osprzęty do jednoczesnej obsługi wielu palet oraz osprzęty obrotowe. Dzięki nim operator może lepiej kontrolować jakość wykonywanych działań.

  1. Opcjonalny sprzęt do konkretnych zastosowań

Oferta obejmuje szeroką gamę sprzętów do konkretnych zastosowań, oferujących wszechstronne korzyści w intensywnych zastosowaniach przemysłowych. Są wśród nich systemy ważenia, wykrywania przeciążenia, pas bezpieczeństwa o inteligentnych kryteriach projektowych, zabezpieczenia przed warunkami pogodowymi oraz klimatyzacja kabiny.

Do zastosowań, w których wózek manipuluje wysokimi ładunkami, jak np. w branży napojów lub przemyśle drzewnym, dostępna jest opcjonalna podniesiona kabina operatora, która zwiększa widoczność, a dla przedsiębiorstw, od których wymaga się zgodności z przepisami ATEX, oferowanych jest kilkanaście niestandardowych rozwiązań.

Do serii Hyster® FT zespół Hyster ds. projektów specjalnych może również wykonać rozwiązania na specjalne zamówienie, dzięki czemu użytkownik może spełnić różnego typu potrzeby operacyjne.

  1. Układ hydrauliczny wysokiej jakości

Wyciekający płyn hydrauliczny powoduje niepotrzebne przestoje, które są problemem w wymagających i intensywnych zastosowaniach, wywierając wpływ na wydajność produkcyjną. W celu zwiększenia niezawodności wózki Hyster® Fortens® wyposażono w układ hydrauliczny niewymagający zbytniej konserwacji, w którym jako wyposażenie seryjne zastosowano uszczelniające pierścienie O-ring i funkcję hydrauliczną „moc na żądanie”, działającą z wykorzystaniem zmniennowyporowych pomp.

  1. Warunki gwarancji

Przy wyborze wózka, warto spojrzeć na warunki gwarancji, które są elementem świadczącym o niezawodności pojazdu.  W ostatnim czasie gwarancja modeli serii Hyster® H2.0-3.5FT została wydłużona do 2 lat lub 4000 mth. Narzędzia montowane fabrycznie są również oferowane z gwarancją o okresie, do wyboru, 2 lat lub 4000 mth.

Seria H2.0-3.5FT stanowi wraz z wieloma innymi zaletami niezawodne, wszechstronne rozwiązanie, spełniające wymagania różnych zastosowań.

Katarzyna Blog