Firma Hyster wprowadziła do sprzedaży nową serię nisko-emisyjnych wózków wysokiego składowania ReachStacker do przenoszenia kontenerów. W opinii przedstawicieli firmy, w przypadku niektórych operacji, nowe wózki pozwalają osiągnąć do 23% niższe zużycie paliwa.

Wózek Hyster ReachStacker, który przez długi czas uznawany był za jeden z najbardziej niezawodnych i trwałych urządzeń do przenoszenia kontenerów w świecie, został zmodyfikowany, tak aby spełnić wymagania norm emisji spalin Tier 4 interim(i), Stage IIIB.

„Jest to dobra informacja dla operatorów szukających jeszcze niższych kosztów eksploatacji”, wyjaśnia Antoon Cooijmans, Menedżer ds. Produktów Hyster Big Truck. „Dzięki przemyślanej konstrukcji, nowy wózek Hyster ReachStacker pozwala w przypadku niektórych operacji zaoszczędzić do 23% paliwa.”

Niski poziom emisji spalin udało się osiągnąć w większych modelach serii Hyster Big Truck dzięki zastosowaniu nowego silnika wysokoprężnego Cummins QSL9 (do 370 KM, 276 kW). Połączenie recyrkulacji schłodzonych spalin (EGR*) z udoskonalonym systemem paliwowym Common Rail (HPCR) pozwala uzyskać czystsze i bardziej skuteczne spalanie oraz większą redukcję emitowanych NOx. W pełni zintegrowany filtr cząstek stałych (DPF) Cummins redukuje emisję cząstek o ponad 90%.

Oprócz zastosowania silników Cummins, firma Hyster wprowadziła również ulepszenia w zakresie wydajności i sprawności wózków. Należą do nich: chłodzenie na żądanie, układ hydrauliczny z czujnikami obciążenia, kontrola obr/min oraz prędkości obrotów jałowych silnika. Wprowadzone ulepszenia pozwalają dodatkowo zmniejszyć zużycie paliwa.

„Obliczyliśmy, że w przypadku nowych pojazdów można zaoszczędzić ok. 9000 litrów paliwa rocznie” – mówi Antoon. „Odpowiada to w ciągu 3 lat pełnej cysternie paliwa – i to tylko w przypadku jednego wózka.”

„Co więcej – udało nam się to osiągnąć przy zastosowaniu technologii EGR, co oznacza, że użytkownik końcowy nie musi zmieniać sposobu działania. Paliwo tankowane jest do zbiornika dokładnie w ten sam sposób, za resztę odpowiada silnik, przy czym nie są wymagane inne urządzenia, dodatki czy warunki konserwacji, czego nie można powiedzieć o technologii SCR***”, dodaje.

Operatorzy mogą również wybrać tryb pracy ECO-eLo „niskie zużycie paliwa” lub HiP „wysoka wydajność”. Tryb HiP jest standardowym trybem pracy, natomiast w trybie ECO-eLo zmniejszana jest maksymalna prędkość obrotów silnika i optymalizowane jest zużycie paliwa.

Nowe silniki Cummins dają dużą moc przy niskiej prędkości obrotowej, a następnie, dzięki turbosprężarce o zmiennej geometrii (VGT™), która zmienia przepływ spalin do koła turbiny, utrzymują ją przy wyższej prędkości obrotowej.

W wózkach wysokiego składowania Hyster ReachStacker, zarówno w wersji do transportu kontenerów (CH), jak i do transportu intermodalnego (IH), dostępne są różne konfiguracje, które umożliwiają dostosowanie wózków do układania kontenerów w stosach (maks. 6 w górę i 3 w rzędzie w głąb). Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni na terenie terminali kontenerowych. Udało się to osiągnąć dzięki wyjątkowej manewrowalności, wysokim prędkościom przenoszenia ładunków oraz nieograniczonym możliwościom układania w stosy.

Wózki prezentowanej serii dostępne są z hamulcami zanurzonymi w oleju, wytrzymałą osią napędową oraz zabezpieczeniem zębatego mechanizmu napędowego przed czynnościami lub błędami, które mogą spowodować jego uszkodzenie, co gwarantuje odpowiednią wydajność oraz niezawodność pojazdów w większości wymagających zastosowań.

„W celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego transportu kontenerów niezbędna jest wysoka niezawodność urządzeń” – mówi Antoon. „Wózek wysokiego składowania Hyster ReachStacker w portach na całym świecie uznawany jest za trwały i niezawodny.”

W standardzie, wózki Hyster ReachStacker są obecnie wyposażone w przesuwną kabinę, co daje operatorowi optymalną widoczność, oraz wyświetlacz wagi kontenera (wyświetlacz pokazuje również odległość i wysokość), co pozwala operatorowi wcześniej ocenić, czy waga podnoszonego ładunku nie przekracza limitów stabilności i udźwigu.

Kabina Hyster „Vista” , z klimatyzacją połączoną z systemem wentylacji, niskim poziomem hałasu i drgań oraz wygodnie umieszczonymi po prawej stronie operatora elementami sterowniczymi zapewniają wyjątkową ergonomię oraz pełny komfort pracy operatora, a także doskonałą widoczność.Duże okna z przyciemnionego bezpiecznego szkła zapewniają widoczność w promieniu 360 stopni, a także z góry.Podczas pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych do kabiny doprowadzane jest świeże powietrze, dostępny jest wydajny podgrzewacz, a przednia, górna i tylna szyba są wyposażone w wycieraczki i spryskiwacze szyb.Na górnej i tylnej szybie znajdują się przesłony przeciwsłoneczne oraz lusterka, które ułatwiają operatorowi pracę.

Komfort pracy operatora podnoszą dodatkowo sprawnie reagujące, w pełni hydrauliczne hamulce oraz pedał hamulca typu samochodowego, a samoczynna przekładnia zapewnia płynną zmianę biegów.

Wózki Hyster ReachStacker są wykorzystywane do przenoszenia wszelkiego typu kontenerów, jednak stale pojawiają się nowe zastosowania. Jednym z nowych obszarów zastosowania wózków Hyster ReachStacker jest sektor energii odnawialnej, w którym są one stosowane do transportu łopat i sekcji wieżowych.

Produkty oferowane przez firmę Hyster dostępne są w szerokiej sieci autoryzowanych dealerów, znajdujących się w krajach Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki, a także obu Ameryk, Azji i Pacyfiku.

Są już dostępne modele spełniające wymagania Tier 4i / Stage IIIB, ale firma Hyster wciąż będzie miała w sprzedaży w krajach poza UE i Ameryką Północną wersje zgodne z normami Tier 3. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę www.hyster-bigtrucks.com

* EGR – Aby uzyskać więcej informacji, patrz www.hyster-bigtrucks.com
* SCR – Aby uzyskać więcej informacji, patrz www.hyster-bigtrucks.com

 

UWAGI DO WYDAWCÓW

Hyster to jedna z wiodących światowych marek sprzętu do transportu materiałów. Produkty marki Hyster obejmują ponad 140 modeli wózków widłowych z przeciwwagą i urządzeń magazynowych i do transportu opakowań. Poprzez znaczne inwestycje w badania i rozwój, firma Hyster zapewnia, że jej produkty stanowią czołówkę w segmencie sprzętu do transportu materiałów, gwarantując niezawodność i niskie koszty eksploatacji w każdych warunkach.

Spółka Hyster stanowi część grupy NACCO Materials Handling Group, Inc.(NMHG), zatrudniającej ok. 5000 osób na całym świecie. Siedziba grupy NMHG znajduje się w Cleveland w stanie Ohio, grupa stanowi podmiot zależny spółki NACCO Industries, Inc. (NYSE:NC).

W Polsce wyłącznym dystrybutorem ponad 140 modeli wózków widłowych HYSTER o napędzie spalinowym oraz elektrycznym i udźwigu od 1 do 50 ton jest firma Zeppelin Polska.

Zeppelin Polska Sp. z o.o., Kajetany ul. Klonowa 10, 05-830 Nadarzyn, tel. (22) 566 47 00, fax (22) 566 47 36, hyster@zeppelin-polska.com, www.zeppelin-polska.com