Aby uniknąć wysokich kosztów przeprowadzki, Hyster Europe pomaga firmom rozwijać się w ramach istniejącej infrastruktury dzięki wózkom podnośnikowym pomagającym w efektywnym zarządzaniu przestrzenią magazynową.

„Przeniesienie magazynu jest kosztowne i uciążliwe dla każdej firmy, dlatego sensowne jest zbadanie możliwości wykorzystania istniejącej przestrzeni w lepszy sposób”, mówi Matthew Allen, dyrektor Hyster Europe ds. nowych rozwiązań dla wózków z przeciwwagą i wózków o dużym udźwigu na teren EMEA. „Często gabaryt użytkowanego wózka widłowego ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania dodatkowej przestrzeni magazynowej, niezbędnej do wsparcia rozwoju firmy”.

Aby pomóc zmaksymalizować wykorzystanie istniejącej powierzchni magazynowej, firma Hyster Europe opracowała unikalną gamę spalinowych wózków widłowych Spacesaver o udźwigu 7 ton, ze zmniejszonym rozstawem kół.

„Opracowaliśmy jedne z najwęższych i najkrótszych wózków widłowych na rynku”, twierdzi Matthew Allen. „Na przykład, Hyster ® S2.5FT zapewnia 2,5 tony udźwigu, przy rozstawie kół typowym dla wózka o udźwigu 1,8 ton”.

W rzeczywistości najmniejszy wózek z gamy Hyster ® Spacesaver to model S2.0FT, który może pracować w korytarzach magazynowych o szerokości zaledwie 3,54 m, co czyni go idealnym rozwiązaniem w przypadku intensywnych operacji produkcyjnych. Wózek posiada karetkę ze zintegrowanymi widłami, zapewniającą wysokie parametry udźwigu oraz oferujące lepsze możliwości przeładunkowe, mimo zmniejszonego rozstawu kół.

Dzięki połączeniu dużej mocy, zwrotności i wydajności, serie wózków obejmujące modele Hyster ® S2.0-3.5FT i S4.0-5.5FT nadają się doskonale do obsługi magazynów produkcyjnych o ograniczonej przestrzeni składowania. Wózki te są małe, ale bardzo mocne, idealne do przewożenia żywności i napojów, produktów elektronicznych lub innych produktów gotowych.

Lepsze zagospodarowanie przestrzeni w łańcuchu dostaw materiałów budowlanych

W przypadku większych ładunków składowanych na niewielkiej przestrzeni, co czasem ma miejsca w branży materiałów budowlanych, Hyster opracował wózek S5.5FTS o udźwigu do 5,5 tony.  Dzięki kompaktowemu rozstawowi osi 1,43 m i środkowi obciążenia 600 mm wózek ten ma wymiary zbliżone do standardowego wózka o udźwigu 2,5 tony. Dzięki temu doskonale nadaje się on do zastosowań takich jak składy materiałów budowlanych, gdzie trudno byłoby się poruszać wózkiem o większych wymiarach.

„Do wózka można dokupić dodatkowe oprzyrządowanie do obsługi wielu rodzajów ładunków, takich jak worki z kruszywem, cegły, pustaki, płyty lub zwoje”, dodaje. „Jeden klient Hyster ® na przykład używa specjalistycznego przystawki wysięgnikowej zainstalowanej na wózku S7.0FT Spacesaver, pozwalającej na jednoczesne przewożenie sześciu worków materiałów sypkich, każdy o masie 600 kg.  Pomaga to skrócić czas realizacji zamówienia do minimum nawet podczas pracy w magazynie o wzmożonym ruchu pojazdów transportowych, w którym przestrzeń jest na wagę złota”.

Minimalizacja uszkodzeń

Unikanie szkód ma kluczowe znaczenie dla wielu operacji, szczególnie w łańcuchu dostaw branży papierniczej, gdzie uszkodzenia ładunku mogą okazać się niezwykle kosztowne.  Na przykład gama wózków podnośnikowych S6.0-7.0FT może przyczynić się do zmniejszenia uszkodzeń podczas przewożenia szpuli papieru. Użytkownicy mogą również czerpać korzyści z wózka o dużym udźwigu z kompaktową ramą i krótszym rozstawem osi, co zapewnia optymalną zwrotność podczas pobierania magazynowanych szpuli papieru. Na przykład całkowita długość wózka S7.0FT to 4130 mm, czyli podobnie jak większość wózków o udźwigu 4 ton, lecz jego udźwig wynosi 7 ton, więc jest on idealnie dostosowany do obsługi dużych szpuli papieru. Wózki innych producentów o tym samym udźwigu są zwykle wymiarowo dużo większe.

Solidna, kompaktowa konstrukcja podwozia i wzmocniona konstrukcja masztu zapewniają stabilizację ładunku po uniesieniu na dużą wysokość. Wózki te są szczególnie przydatne, gdy zachodzi konieczność zamontowania oprzyrządowania czołowego, na przykład chwytaków powszechnie stosowanych do przewożenia szpul papieru.

Klienci z branży papierniczej mogą również korzystać z opcjonalnych elementów wyposażenia przeznaczonych dla wózków Hyster ® Spacesaver, dodatkowo obniżających ryzyko uszkodzenia ładunku.  Mogą to być na przykład dodatkowe kamery, które pozwalają operatorowi na jeszcze dokładniejsze ułożenia szpuli, gdyż dzięki nim widzi on na ekranie spodnią część szpuli.

„Dzięki różnym konfiguracjom kamer, rozwiązaniom telematycznym i systemom wykrywania obiektów, klienci mogą wybrać technologię, która może pomóc w uniknięciu uszkodzeń dla konkretnych zastosowań” – mówi Matthew.

Wózki Spacesavers, stanowiące część rodziny Hyster ® Fortens ™, oferują optymalne środowisko pracy operatora, niskie koszty eksploatacji, sprawdzoną niezawodność i doskonałą zwrotność, a dodatkowo są wyjątkowo wytrzymałe i dostatecznie wiarygodne, aby mogły być wykorzystywane w wielu branżach w szerokim zakresie zastosowań.

Czy mniejsze wózki spełnią swoje zadanie?

Istnieje możliwość symulowania pracy wózków Spacesaver, aby się upewnić, że spełnią one swoje zadanie, na przykład podczas nieoczekiwanego nasilenia operacji magazynowych lub w przypadku rozszerzenia działalności. Symulator magazynu Hyster ® pokazuje, jak faktycznie działałby magazyn, uwzględniając przy tym losowy charakter zdarzeń. Symulator został oparty na analizie prawdopodobieństwa, dając szereg wyników ściśle symulujących codzienne zmiany operacyjne.