Niezawodne wózki elektryczne Hyster®wspierają producentów wyrobów metalowych w ograniczaniu uszkodzeń i związanych z nimi kosztów na każdym etapie ich eksploatacji, zachowując jednocześnie wysoki poziom produktywności.

„Transport wyrobów metalowych to nie tylko duże wózki przeładowujące stalowe rury i płyty lub ciężkie wózki widłowe pracujące w odlewniach” – mówi Botros Hanna, kierownik ds. zastosowań przemysłowych w Hyster Europe. „Niemal każda branża światowego przemysłu, jaką można sobie wyobrazić, na pewnym etapie wykorzystuje jakiś produkt wykonany z metalu”.

Liczne zakłady produkcyjne na całym świecie przekształcają metale dostarczane przez huty, takie jak aluminium, miedź lub cynk, w wyroby gotowe – od drobnych elementów po części samochodowe. Produkty Hyster® w sposób niezawodny wspierają działalność tych zakładów na każdym etapie procesu.

Metale docierają do zakładów produkcyjnych w postaci zwojów.

Pierwszym wyzwaniem w tym procesie jest wyładunek małych zwojów z przyczepy.  Wózki Hyster® umożliwiają rozładunek zwojów, które są zwykle na tyle małe, że można je unieść z ciężarówki za pomocą standardowych wideł i przetransportować do magazynu.

Typowym wózkiem widłowym używanym do tej operacji jest bardzo wytrzymały czterokołowy elektryczny wózek widłowy Hyster® J3.5XN, który posiada solidne podwozie i mocne osłony boczne, zapewniające ochronę przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniami.

„Uszkodzenie zwoju na tym etapie może oznaczać, że nie będzie go można wykorzystać do produkcji, co prowadzi do niepotrzebnych strat”, mówi Botros. Wózki podnośnikowe „Hyster® serii J są chętnie używane do tych operacji, ponieważ mają mocny maszt oraz standardowo zapewniają wysoką stabilność i płynne prowadzenie, co zapobiega wstrząsom i uszkodzeniom ładunku.”

Niezawodne wózki Hyster® J3.5XN oferują wydajność porównywalną z wydajnością wózków spalinowych Hyster®, a dodatkowo mogą być użytkowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dzięki temu wózek ten to idealny środek transportu towarów z zewnętrznego miejsca rozładunku do magazynu wewnętrznego.

Dzięki zastosowaniu trójfazowych silników w układzie napędu i układzie unoszenia ładunków, wózki te idealnie nadają się do wymagających zastosowań i długich zmian roboczych. Łatwo dostępne komponenty i diagnostyka pokładowa pomagają również skrócić przestoje.

W produkcji

Hyster® oferuje szereg rozwiązań dla branży metalowej, przydatnych podczas pobierania zwojów z magazynu i ich przewożenia na linię produkcyjną.

Do niektórych zastosowań wykorzystywane są wózki wysokiego składowania, jak na przykład Hyster® R2.5, posiadające ergonomiczną kabinę z wydajną obsługą za pomocą ekranu dotykowego i joysticka, a także regulację kolumny kierownicy, zwiększającą komfort pracy operatora.  Inni stosują wózki Hyster® przeznaczone do kompletacji zamówień na niskim, średnim lub wysokim poziomie. W zależności od konfiguracji magazynu, do kompletacji zamówień są również wykorzystywane standardowe wózki widłowe.

„Bez względu na to, jaki typ elektrycznego wózka zostanie wybrany do danego zastosowania, zerowa emisja spalin jest gwarantowana. Jest to zaleta mająca coraz większe znaczenie dla klientów z branży metalowej”, mówi Botros. „Dodatkowo, wózki elektryczne są cichsze, co ma pozytywny wpływ na środowisko pracy magazynu”.

Ponieważ ta część operacji jest wysoce powtarzalna, może zostać zautomatyzowana z wykorzystaniem rozwiązań robotycznych Hyster®, takich jak jak autonomiczne ciągniki holownicze, wózki ręczne z przeciwwagą i wózki do kompletacji zamówień z niskiego poziomu. Technologia „Driven by Balyo” łączy w sobie niezawodność pojazdów Hyster®, takich jak wózki podnośnikowe, z robotycznymi systemami sterowania, zapewniającymi poprawę dokładności, skuteczności i redukcję szkód, gwarantującymi płynną obsługę linii produkcyjnych, przekładającą się na redukcję kosztów.

Transport produktów gotowych

Po wyprodukowaniu, elementy lub produkty metalowe są zwykle odbierane z linii produkcyjnej przez wózek podnośnikowy Hyster® i ładowane na ciężarówkę w celu wysyłki do klienta ostatecznego. Produkty gotowe mogą być ustawiane na paletach lub przenoszone bezpośrednio na widłach.

„Na tym etapie dużym wyzwaniem jest zwrotność, ponieważ przestrzeń w obszarze produkcyjnym i przestrzeń ładunkowa są często na wagę złota”, mówi Botros. „Trzykołowe, elektryczne wózki widłowe Hyster® to świetne rozwiązanie”.

Na przykład mocny model J2.0XNT o udźwigu dwóch ton został wyposażony w oś ZTR (Zero Turning Radius – zerowy promień skrętu), co umożliwia użycie wózka widłowego w wąskich korytarzach oraz na ruchliwych rampach załadunkowych.

Pomimo zwartej konstrukcji, wózek widłowy posiada ergonomicznie zaprojektowany przedział operatora, który wspiera produktywność, zapewniając operatorowi wysoki komfort użytkowania, pomagając mu przy tym w utrzymaniu koncentracji i precyzyjnym wykonywaniu czynności nawet podczas długiej zmiany.

„Wiemy, że pewne operacje transportowe w branży metalowej mogą być bardzo wymagające”, mówi Botros. „Jednak wybór odpowiednich wózków do realizacji określonych zadań na każdym etapie produkcji i łańcucha dostaw pomaga obniżyć szkody, zwiększyć wydajność i osiągnąć niski całkowity koszt użytkowania”.