Kurz i brud to przeważające warunki pracy w łańcuchu dostaw materiałów budowlanych, które mogą stanowić poważny problem dla obsługi wózków widłowych. Firma Hyster Europe obrała nowe podejście do tych wyzwań, wprowadzając na rynek swoją nową, ulepszoną wersję wózków podnośnikowych o udźwigu 8-16 ton.

– Bez względu na to, czy dane przedsiębiorstwo wykonuje przeładunek cegieł, bloczków, kruszywa, prefabrykatów betonowych czy innych materiałów budowlanych, odbywa się to w ciężkich warunkach roboczych, w których zupełną normą jest duży stopień zapylenia i brudu – wyjaśnia Botros Hanna, Industry Manager w Hyster Europe.  – Może to wpłynąć na poziom komfortu operatora oraz częstotliwość awarii wózków wykorzystywanych do przeładunku materiałów budowlanych, jeżeli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone.

Przykładowo: filtry wózków podnośnikowych szybko zapychają się w zakurzonym i brudnym środowisku, prowadząc do problemów z układem chłodzenia. Wymagane w takim przypadku dodatkowe prace konserwacyjne i wiążące się z tym przestoje nie tylko zwiększają całkowity koszt posiadania wózka, ale również wpływają na efektywność pracy przedsiębiorstwa.

Z pomocą w tym zakresie przychodzi przedsiębiorstwom seria ciężkich wózków podnośnikowych 8-16XM Hyster®, oferująca funkcję chłodzenia na żądanie przez wentylatory z automatyczną zmianą kierunku obrotów, zmniejszającą ilość kurzu zasysanego przez wentylator. Wózki o udźwigu 8-16 ton wyposażone są również w wysoko montowany wlot powietrza, wysokosprawny filtr wstępny oraz specjalne odpowietrzniki stanowiące dodatkowe zabezpieczenie w ciężkich, pełnych kurzu i brudu warunkach roboczych.

W celu dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami i zużywaniem podzespołów wózków podnośnikowych Hyster® wyposażono je również w funkcję automatycznego smarowania, która pomaga utrzymywać kurz i brud z dala od krytycznych, podlegających zużyciu punktów wózka. Ponadto, wentylowana maska oraz osłona podwozia wózka zapobiegające przedostawaniu się do wnętrza wózka brudu i drobinek wzbijających się spod pojazdu, wspomagają przeładunek w nieprzyjaznych warunkach panujących w branży materiałów budowlanych.

– Zapobiegając skutkom zakurzenia i zabrudzenia podzespołów wózka podnośnikowego Hyster® przedsiębiorstwa mogą liczyć na mniejszą liczbę awarii oraz zmniejszone koszty konserwacji. W istocie, w kilku podobnych zastosowaniach odnotowaliśmy 30% redukcję całkowitych kosztów eksploatacji floty oraz zwiększenie wydajności produkcyjnej – mówi Botros.

Również operatorzy odgrywają istotną rolę w wydajności całego procesu operacyjnego, zatem dbałość o komfortowe środowisko pracy, chroniące ich przed trudnymi warunkami roboczymi, jest kwestią kluczową.

– Wysoki poziom zakurzenia powinien dla pracodawcy być sygnałem do zwrócenia uwagi na komfort pracy operatora – wyjaśnia Botros Hanna, Industry Manager w Hyster Europe. – Jeżeli podczas kontroli stwierdzony zostanie wysoki poziom kurzu w kabinie, stanowiący zagrożenie dla operatora, na przedsiębiorstwo może zostać nałożona kara pieniężna.

Aby poprawić warunki panujące w środowisku pracy operatora, wózki z serii H8-16XM Hyster® można wyposażyć w zamkniętą kabinę ciśnieniową. Ta charakteryzująca się wysokim komfortem kabina jest uszczelniona i wyposażona w oddzielny układ filtracji powietrza zmniejszający zapylenie w kabinie. W przypadku pracy w wysokich temperaturach można ją wyposażyć również w układ klimatyzacji. Winylowe fotele, stanowiące wyposażenie dodatkowe wózka, pomagają zapobiegać gromadzeniu się kurzu w kabinie, z jakim mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych foteli z tapicerką materiałową.

Seria H8-16XM Hyster® ostatnio została również wzbogacona o nowy maszt i karetkę, zapewniające operatorowi widoczność przestrzeni przed karetką, a przez to doskonałe widzenie wideł, ładunku i zamontowanego osprzętu.  Dzięki dodatkowej wytrzymałości zapewnionej przez nowy maszt o innowacyjnej konstrukcji oraz mocną ramę, operatorzy mogą cieszyć się większą stabilnością swojego środowiska pracy.

– Za sprawą rozwiązań umożliwiających radzenie sobie z kurzem i brudem, a jednocześnie zapewniających wysoki komfort operatorowi, wózki podnośnikowe Hyster® nadają się idealnie do użytku w całym łańcuchu dostaw materiałów budowlanych – dodaje Botros.  – Niemniej, aby zapewnić ich maksymalną wydajność, długą, bezawaryjną eksploatację oraz niskie koszty posiadania, ściśle współpracujemy z klientami, dostarczając im kompleksowe rozwiązania 360° spełniające najróżniejsze wymagania dowolnego zastosowania.