Ze względu na wzrost cen własności wiele przedsiębiorstw dąży do maksymalizacji swojej przestrzeni magazynowej przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. – Wózki Hyster® mogą pomóc sprostać wyzwaniom związanym ze składowaniem ładunków na dużych wysokościach, nawet w przypadku obsługi dużych ładunków – wyjaśnia Juergen Emmenegger.

[Pyt.]: Czy przejście na układ magazynu o wąskich korytarzach jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich zastosowań?

[Juergen Emmenegger]: Spotykamy się z wieloma wymagającymi zastosowaniami, w których pojawia się potrzeba zwiększenia przestrzeni magazynowej w obrębie tego samego magazynu.  W zastosowaniach związanych z układaniem ładunków na regałach, typowy wózek z przeciwwagą może wymagać do manewrowania nawet ponad 50% przestrzeni podłogi w budynku. Z tego względu przejście na konfigurację o wąskich korytarzach wspieraną przez wózki do bardzo wąskich korytarzy (VNA) lub podnoszące ładunki na większe wysokości może być najbardziej efektywnym rozwiązaniem.  Popularne już w sektorze spożywczym i kompletacji zamówień detalicznych, wózki Hyster® VNA oraz wózki do kompletacji zamówień z wysokiego poziomu mogą wesprzeć poszczególne zastosowania, obsługując ładunki w korytarzach o ograniczonych wymiarach.

[Pyt.]: Te korzyści są wyraźne w przypadku materiałów paletyzowanych, ale czy przy użyciu wózków VNA można obsługiwać również duże objętościowo ładunki?

[JE]: Mocny wózek z serii Hyster® C1.0 – 1.5L VNA, w zależności od modelu, może podnosić do 1,5 tony ładunku na wysokość około 17 metrów.  Wózek ten wykorzystywany jest w wielu różnych zastosowaniach, ale w szczególności przeznaczony jest do obsługi trudnych ładunków. W środowisku VNA operator podnoszony jest wraz z odkładanym lub pobieranym ładunkiem, dzięki czemu ma zapewnioną optymalną widoczność. Pozwala to znacząco zredukować uszkodzenia produktu i może zwiększyć wydajność operacyjną w porównaniu do rozwiązań z „operatorem na dole”.

Do obsługi produktów o niekonwencjonalnych kształtach i rozmiarach, w tym ładunków o większych gabarytach, dostępne są specjalne rozwiązania Hyster® VNA. Przykładowo, mamy model, który jest skonfigurowany wyłącznie do obsługi zwojów, dzięki zastosowaniu specjalistycznego do tego rodzaju zastosowań osprzętów.  Inny klient prowadzi w swoim magazynie przeładunek ciężkich drzwi o długości do 2 metrów, dlatego w tym przypadku wózek VNA został wyposażony w dłuższą głowicę masztu, aby mógł obsługiwać te duże, niespotykane ładunki.

Istnieją również maszyny Hyster® VNA, które zostały skonfigurowane specjalnie dla przemysłu alkoholowego i wyposażone zostały w opcję obrotu w celu umożliwienia łatwego obracania beczek w fazie leżakowania.  W przypadku tych wózków wymagany jest wysoki stopień stabilności maszyny, gdyż beczki obracane są samymi końcami wideł.

Innym przykładem jest klient, który potrzebował rozwiązania umożliwiającego magazynowanie materaców, maszyn piorących, sof i innych dużych i ciężkich towarów na wysokości 10 m w obrębie swojego magazynu.  W celu wsparcia tego zastosowania zmodyfikowano wózek Hyster® C1.5L VNA z platformą dla operatora z siatkowymi bramkami po obu stronach.  Siatkowe bramki można otwierać na pełną szerokość 2,7 m, zapewniając zespołowi dwóch operatorów przejście do regału w celu odłożenia szerokich ładunków, takich jak bardzo duże materace do łóżek małżeńskich. Wytrzymały i sztywny maszt umożliwia bezpieczną pracę dwóm operatorom wraz z ładunkiem 800 kg., w całym zakresie wysokości podnoszenia. Nawet na wysokości 10 m klatka porusza się tylko minimalnie, zapewniając zespołowi pracowników stabilne środowisko pracy, w którym mogą efektywnie pobierać i odkładać magazynowane ładunki.

[Pyt.]: Jakie inne opcje dostępne są dla zastosowań związanych z kompletacją zamówień?

[JE]: Podobnie można spersonalizować wózek Hyster® do kompletacji zamówień z wysokiego poziomu, wykorzystując do tego celu platformy przystosowane do zapotrzebowań występujących w zastosowaniach związanych z podnoszeniem dużych objętościowo, ale lekkich ładunków.  Na przykład, obecnie mamy klienta wykorzystującego to rozwiązanie do obsługi w swoim magazynie ram motocyklowych.

Dzięki dodaniu platformy o szerokości 2,2 metrów i długości 2 metrów, wózek do kompletacji zamówień Hyster® K1.0H może podnosić ładunek 300 kg na wysokość 5 metrów, lub 500 kg na wysokość 3 m.  Platforma ułatwia również obsługę materiałów poprzez użycie rolek obwodowych, które umożliwiają wciągnięcie na maszynę większych elementów.

 [Pyt.]: Czy istnieją jakieś ograniczenia, które trzeba uwzględnić przy przejściu na „wąskie korytarze”?

[JE]: Zawsze największym wyzwaniem dla każdego zastosowania w wąskich korytarzach jest znalezienie sposobu na podniesienie ładunków o danej wadze i wymiarach na żądaną wysokość na dostępnej szerokości korytarza.  Szerokość wózka odgrywa w tym największą rolę, ale również maszt oraz konstrukcja podwozia.  Opatentowana konstrukcja masztu „Quad-Form” oraz „Tri-Form” wózka Hyster® VNA, dzięki przestrzennej konstrukcji zapewnia odporność na odkształcenia. Zapewnia to zwiększenie parametrów udźwigu na wysokości dla każdej szerokość wózka i oznacza to, że poszczególne przedsiębiorstwa mogą zapewnić obsługę dostosowaną do konkretnych wymogów związanych z udźwigiem w węższym korytarzu.

Wózki VNA mogą również pomóc w pokonaniu ograniczeń przestrzennych w zastosowaniach związanych z kompletacją zamówień, gdzie korytarze często wytyczone są szerzej, aby umożliwić przejście obok siebie dwóch wózków. Przy dwóch wąskich maszynach Hyster® VNA wymiary korytarza wciąż można zmniejszyć, nawet jeśli w jednym korytarzu pracuje kilka wózków.

Wózek Hyster® VNA zapewnia również niskie koszty eksploatacyjne, dzięki swojemu wydajnemu systemowi zarządzania zużyciem energii zapewniającemu mu długi cykl pracy.  Oprócz opcji personalizacji w przypadku obsługi na wysokościach dużych objętościowo ładunków, do kolejnych zalet można zaliczyć interfejs z ekranem dotykowym, zarządzanie położeniem wózka w oparciu o system RFID oraz system sterowania behawioralnego, jak również prowadzenie szynowe lub przy pomocy pętli indukcyjnej.

[Pyt.]: Przy tak wielu dostępnych opcjach maksymalizacji przestrzeni, w jaki sposób menadżerowie magazynów mogą mieć pewność, że wybrali właściwy sprzęt?

[JE]: Symulator  magazynu firmy Hyster można wykorzystać do ułatwienia klientom zaprojektowania ich magazynu pod kątem optymalnego połączenia przepustowości, efektywności i wydajności produkcyjnej.   Uwzględnia on ograniczenia przestrzenne i problemy związane z gęstością układania, aby pomóc w wyszukaniu rozwiązań zapewniających niskie koszty eksploatacji przy jednoczesnym zapewnieniu żądanych szczytowych parametrów przepustowości.  W czasach, gdy konsumenci oczekują większego wyboru i szybszych dostaw, lepsze zagospodarowanie magazynu nigdy nie było ważniejszą kwestią.

Sprzęt magazynowy Hyster wspierany jest przez globalną sieć lokalnych partnerów dystrybucyjnych, który pomagają zapewnić klientom specyficzne rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.

Juergen Emmenegger jest VNA & Warehouse Solutions Specialist dla Hyster.