W ramach nowej serii wózków Hyster Big Trucks firma Hyster wprowadziła wózek do obsługi barek, który umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 20%, w zależności od zastosowania.

Nowy wózek Hyster ReachStacker zaprojektowano specjalnie do obsługi barek, wymagającej przenoszenia kontenerów z nabrzeża na barkę. Nowy model może opuszczać kontenery na głębokość 1,90 m poniżej poziomu gruntu (a nawet niżej, na życzenie klienta) i ma te wiele funkcji dostępnych w standardowych wózkach ReachStacker, co zapewnia niższe emisje spalin i znaczne zmniejszenie zużycia paliwa.

Wózek Hyster RS 46-41LS CH z opcją obsługi barek wyposażony jest w 2,10 m opuszczane wysięgniki, które są zintegrowane z chwytnią do kontenerów i obsługiwane za pomocą przełącznika w kabinie.  Po otwarciu wysięgników, zamki typu twistlock znajdujące się u dołu wysięgników są automatycznie łączone z zamkami typu twistlock chwytni i są gotowe do natychmiastowego użycia.

Model do obsługi barek wyposażony jest także w funkcję Powered Pile Slope (PPS), przydatną w obsłudze barek, umożliwia ona łatwe wypoziomowanie chwytni podczas podnoszenia kontenerów w ograniczonych przestrzeniach. Maszyna pozwala na osiągnięcie hydraulicznie wspomaganego kąta obrotu bocznego +/- 6 stopni oraz swobodnego kąta obrotu bocznego (niewspomaganego) +/- 1,5 stopni. Funkcja PPS pozwala także na opuszczenie chwytni kontenerów o 0,31 m. Ponadto, powiększona głowica elementu obrotowego umożliwia opuszczenie o 1,22 m.

W praktyce, kontenery można przenosić do 1,90 m poniżej poziomu gruntu do górnej części kontenera, lub na większą głębokość, na życzenie.  Obejmuje to odstęp teoretyczny 0,44 m. Funkcja podnoszenia kontenerów z poziomu poniżej gruntu wpływa jednak na ograniczenie wysokości składowania, jednak w dalszym ciągu możliwe jest składowanie 5 kontenerów x 8’6″ w pierwszym rzędzie i 4 kontenerów x 8’6″ w drugim rzędzie, gdy wysunięte są wsporniki.

Inna ważną cechą modelu LS jest stabilizator, ukryty częściowo w przedniej osi, który wystaje tylko na 100 mm i umożliwia zachowanie stabilności bocznej i zwiększenie pojemności w trzecim rzędzie o siedem ton. Oprogramowanie komputerowe pozwala ustalić najlepsze rozłożenie obciążenia. Dzięki temu wózek może obsługiwać to samo obciążenie, przy jednoczesnym zmniejszeniu przeciwwagi o pięć ton. Jest to doskonały przykład realizowania filozofii firmy Hyster, która dąży do maksymalnego obniżenia kosztu eksploatacji maszyn, ponieważ takie rozwiązanie pozwala także zmniejszyć zużycie opon i paliwa.

Wózek do obsługi barek ma wiele funkcji znanych ze standardowego wózka Hyster ReachStacker, który od dłuższego czasu uważany jest za jeden z najbardziej niezawodnych i solidnych przenośników kontenerów na świecie. Maszyna spełnia wymogi regulacji dotyczących emisji Tier 4 interim(i), Stage IIIB.

Osiągnięcie niskich emisji było możliwe poprzez zastosowanie nowego silnika diesla Cummins QSL9 (moc do 370 KM, 276 kW).  Połączenie recyrkulacji schłodzonych spalin (EGR*) z udoskonalonym wysokociśnieniowym systemem wtryskowym Common Rail (HPCR) pozwala uzyskać czystsze i bardziej skuteczne spalanie oraz skuteczniejszą redukcję emisji NOx.  Całkowicie zintegrowany filtr cząstek stałych (DPF) marki Cummins zmniejsza emisję cząstek stałych o ponad 90%.

Oprócz zastosowania silników Cummins, firma Hyster wprowadziła również ulepszenia w zakresie wydajności i sprawności wózków. Należą do nich: chłodzenie na żądanie, układ hydrauliczny z czujnikami obciążenia, kontrola obr/min oraz prędkości obrotów jałowych silnika. Wprowadzone ulepszenia pozwalają dodatkowo zmniejszyć zużycie paliwa.

Firmie Hyster udało się zmniejszyć zużycie paliwa o nawet 20% dzięki zastosowaniu technologii EGR, co oznacza, że użytkownik końcowy nie musi zmieniać sposobu działania. Paliwo tankowane jest do zbiornika dokładnie w ten sam sposób, za resztę odpowiada silnik, przy czym nie są wymagane inne urządzenia, dodatki czy warunki konserwacji, czego nie można powiedzieć o technologii SCR.

Operatorzy mogą również wybrać tryb pracy  ECO-eLo „niskie zużycie paliwa” lub HiP „wysoka wydajność”. Tryb HiP jest standardowym trybem pracy, natomiast w trybie ECO-eLo zmniejszona jest maksymalna prędkość obrotów silnika i optymalizowane jest zużycie paliwa.

Nowe silniki Cummins dają dużą moc przy niskiej prędkości obrotowej, a następnie, dzięki turbosprężarce o zmiennej geometrii (VGT™), która zmienia przepływ spalin do koła turbiny, utrzymują ją przy wyższej prędkości obrotowej.

Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni na terenie terminali kontenerowych. Udało się to osiągnąć dzięki wyjątkowej manewrowości i wysokim prędkościom przenoszenia ładunków.

Wózki prezentowanej serii dostępne są z hamulcami zanurzonymi w oleju, wytrzymałą osią napędową oraz zabezpieczeniem zębatego mechanizmu napędowego przed czynnościami lub błędami, które mogą spowodować jego uszkodzenie, co gwarantuje odpowiednią wydajność oraz niezawodność pojazdów w większości wymagających zastosowań.

Wózki Hyster ReachStacker są wyposażone w przesuwną kabinę, co daje operatorowi optymalną widoczność, oraz wyświetlacz wagi kontenera (wyświetlacz pokazuje również odległość i wysokość), co pozwala operatorowi wcześniej ocenić, czy waga podnoszonego ładunku nie przekracza limitów udźwigu. Funkcja ograniczania prędkości także powoduje zmniejszenie prędkości maszyny, jeśli przenosi kontener przy opuszczonych wysięgnikach.

Kabina Hyster „Vista”, z klimatyzacją połączoną z systemem wentylacji, niskim poziomem hałasu i drgań oraz wygodnie umieszczonymi po prawej stronie operatora elementami sterowniczymi zapewniają wyjątkową ergonomię oraz pełny komfort pracy operatora, a także doskonałą widoczność.  Duże okna z przyciemnionego bezpiecznego szkła zapewniają widoczność w promieniu 360 stopni, a także z góry.  Podczas pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych do kabiny doprowadzane jest świeże powietrze, dostępny jest wydajny podgrzewacz, a przednia, górna i tylna szyba są wyposażone w wycieraczki i spryskiwacze szyb.  Na górnej i tylnej szybie znajdują się przesłony przeciwsłoneczne oraz lusterka, które ułatwiają operatorowi pracę.

Komfort pracy operatora podnoszą dodatkowo sprawnie reagujące, w pełni hydrauliczne hamulce oraz pedał hamulca typu samochodowego, a samoczynna przekładnia zapewnia płynną zmianę biegów.

Produkty oferowane przez firmę Hyster dostępne są w szerokiej sieci autoryzowanych dealerów, znajdujących się w krajach Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki, a także obu Ameryk, Azji i Pacyfiku.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę  www.hyster-bigtrucks.com.

Czerwiec 2012
KONIEC – 951 SŁÓW

UWAGI DLA REDAKTORÓW

Hyster to jedna z wiodących światowych marek sprzętu do przeładunku materiałów. Produkty marki Hyster obejmują ponad 140 modeli wózków widłowych z przeciwwagą i urządzeń magazynowych i do transportu opakowań. Poprzez znaczne inwestycje w badania i rozwój, firma Hyster zapewnia, że jej produkty stanowią czołówkę w segmencie sprzętu do transportu materiałów, gwarantując niezawodność i niskie koszty eksploatacji w każdych warunkach.

Spółka Hyster stanowi część grupy NACCO Materials Handling Group, Inc. (NMHG), zatrudniającej ok. 5 300 osób na świecie. NMHG ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio i jest spółką zależną w całości stanowiącą własność NACCO Industries, Inc. (NYSE:NC).

W Polsce wyłącznym dystrybutorem ponad 140 modeli wózków widłowych HYSTER o napędzie spalinowym oraz elektrycznym i udźwigu od 1 do 50 ton jest firma Zeppelin Polska.

Zeppelin Polska Sp. z o.o., Kajetany ul. Klonowa 10, 05-830 Nadarzyn, tel. (22) 566 47 00, fax (22) 566 47 36, hyster@zeppelin-polska.com, www.zeppelin-polska.com

Więcej informacji: www.hyster.eu, www.zeppelin-polska.com

Wydano w imieniu Hyster Europe:
MOLOKINI MARKETING LTD
Kontakt prasowy/reklamowy: Nik Webb,  Tel: +44 (0) 1903 207408
nik@molokini.co.uk | www.molokini.co.uk