Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, kluczowe znaczenie w pracach przeładunkowych wartościowych ładunków przy użyciu wózków widłowych ma zapobieganie uszkodzeniom.  Hyster Europe wspiera przedsiębiorstwa zajmujące się przeładunkiem wysokowartościowych materiałów, dostarczając im niezawodne wózki oraz szeroki wybór osprzętu. Przemysł przeładunku marmuru jest jednym z przykładów, w których dostępny jest już specjalistyczny wózek Hyster spełniający wymagania związane z tym zastosowaniem.

– Turcja cieszy się kwitnącym przemysłem kamienia naturalnego, jednak wiele przedsiębiorstw borykało się dotąd z problemem uszkodzeń podczas przenoszenia, składowania i załadunku ułożonych na paletach kamiennych płyt, które mogą być podatne na odpryski, pęknięcia czy zarysowania, jeżeli marmur nie jest traktowany z należytą ostrożnością – mówi Botros Hanna, Manager ds. Przemysłu z Działu Ciężkich Wózków Hyster.  – Ze względu na fakt, iż jest to wysokowartościowy, luksusowy materiał konstrukcyjny, nawet niewielkie uszkodzenia mogą sprawić, że cały ładunek stanie się bezużyteczny, generując dodatkowe koszty oraz wpływając niekorzystnie na wydajność operacyjną.

W odpowiedzi na te wyzwania Hyster posiada w swojej ofercie rozwiązanie dla branży przeładunku marmuru, wyposażone w narzędzie Pars Express 5 do marmuru – specjalny pakiet osprzętu do użytku wraz z ciężkim wózkiem podnośnikowym Hyster®.  Przedsiębiorstwa zazwyczaj wybierają wózek widłowy H5.5FT z silnikiem wysokoprężnym lub elektryczny wózek podnośnikowy Hyster® J5.5XN, w zależności od wymogów danego zastosowania.  Obydwie maszyny zapewniają doskonałą widoczność oraz kontrolę podczas obsługi wymagających ładunków, pomagając zwiększyć precyzję wykonania czynności oraz zmniejszyć liczbę uszkodzeń.

– Osprzęt do marmuru innych producentów przeznaczony jest wyłącznie do rozładunku kontenerów, w tym przypadku po raz pierwszy dostępny jest osprzęt do przeładunku kamiennych ładunków ułożonych na palecie – mówi Hanna.  – Połączenie ze stabilną i precyzyjną obsługą wózka Hyster® powoduje, że przedsiębiorstwa mogą cieszyć się szeroką gamą zastosowań.

Specjalistyczny osprzęt umożliwia przeładunek marmuru przy użyciu wózka podnośnikowego zamiast dźwigu, co eliminuje zagrożenie zgniecenia lub uszkodzenia ładunku przez dźwig lub linę. Dzięki ułożeniu ładunku na palecie i przeładunek przy użyciu osprzętu, wózek może przewozić płyty kamienia nie dotykając ich bezpośrednio, co również wpływa na zmniejszenie uszkodzeń.

Oprócz zmniejszenia uszkodzeń, stosowanie ciężkich wózków podnośnikowych Hyster® zapewnia również większą wydajność operacyjną.  Załadunek i rozładunek partii towaru można wykonać z większą prędkością, gdyż nie trzeba polegać na dźwigu czy czekać na jego dostępność.  Ponadto, marmur można przechowywać w miejscach, w których dźwig nie występuje, dzięki czemu przedsiębiorstwa w większym stopniu mogą wykorzystać dostępną infrastrukturę.

Rozwiązanie to oferuje również większą elastyczność, jako że te same ciężkie wózki można wykorzystywać w różnych zastosowaniach w obrębie łańcucha dostaw marmuru – od fabryk po magazyny, salony pokazowe oraz porty i bocznice kolejowe.  Dzięki solidnemu podwoziu oraz mocnej konstrukcji masztu, wózki podnośnikowe Hyster® optymalizują udźwig resztkowy podczas pracy z osprzętem, zapewniając również dobrą widoczność i sztywność masztu.

Wszechstronny wózek podnośnikowy poradzi sobie także w szeregu innych prac przeładunkowych. Dzięki wózkowi podnośnikowemu Hyster® oraz specjalistycznemu osprzętowi do marmuru można wykonywać składowanie płyt marmurowych, transportowanie ich do obszaru składowania oraz załadunek i rozładunek kontenerów.

– W sektorze materiałów konstrukcyjnych widzimy rosnące zapotrzebowanie zarówno na elektryczne, jak i napędzane baterią wózki podnośnikowe Hyster® z tym konkretnym osprzętem – mówi Hanna. – Organizacje wykorzystują również inne elektryczne wózki widłowe ze swojej floty, jak na przykład w przypadku wykorzystania wózka elektrycznego J3.0XN do przeładunku marmuru w skrzyniach.

– Poprzez ścisłą współpracę z klientami mamy możliwość dopasowania im właściwego wózka podnośnikowego Hyster® oraz najbardziej odpowiedniego osprzętu do szczególnych wymagań danego zastosowania – dodaje Hanna. – Pomaga to zmniejszyć całkowite koszty posiadania przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej wydajności produkcyjnej, nawet w wymagających gałęziach przemysłu, takich jak przeładunek marmuru.