Gdy myślimy o wózkach widłowych, pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy to skojarzenie związane z magazynami i centrami logistycznymi. Tam – zarówno standardowe paleciaki, jak i wózki podnośnikowe – są normą. Choć rzeczywiście większość wózków trafia do magazynów, to nie jedyne miejsce, gdzie można je spotkać.

Gdzie zatem przyda się jeszcze wózek widłowy i w jaki sposób wykorzystać pełen potencjał tego urządzenia? Oto kilka przykładów.

Zakłady produkcyjne

Wiele zakładów przemysłowych nie magazynuje swoich towarów. Zamiast tego, odsyła je prosto do klientów lub centrów logistycznych. W takich miejscach wózki widłowe to absolutna podstawa. Paleciak, wózek niski czy wózek wysokiego podnoszenia – tu wszystko zależy od docelowego zastosowania. Jednak przy transporcie towarów– czy to na paletach, czy nie – wózek widłowy jest nieocenioną pomocą. Najczęściej trzymany w pobliżu hali produkcyjnej – zwiększa bezpieczeństwo i usprawnia pracę.

Sklepy wielkopowierzchniowe

Sprawą oczywistą jest, że wózek widłowy nie zmieści się w małym osiedlowym sklepiku. Ale już w większym supermarkecie, czy hurtowni – tak. Przez takie sklepy dzień w dzień przepływają setki kilogramów towarów. Trudno oczekiwać od pracowników, by przenosili palety samodzielnie z miejsca na miejsce lub dzielili paczki towarów na mniejsze. Warto mieć świadomość, że ofercie dobrych producentów – takich jak choćby Hyster – z łatwością znajdziemy niewielkie wózki, którymi łatwo manewrować także między ustawionymi dość wąsko regałami.

Na lotniskach

Wystarczy wybrać się do dowolnego portu lotniczego, by przekonać się, jak powszechnie wykorzystywane są tam widłowe wózki. To najlepsze rozwiązanie, gdy chodzi o transport bagażu między halą odlotu (czy cargo) a samolotem. Wózki znacznie przyspieszają przewóz ładunków, nawet tych o wyższej masie, zapewniając jednocześnie pełną płynność ruchu, bez wprowadzania zbędnego chaosu.

W sortowniach

Przewozy kurierskie stały się w Polsce niezwykle popularne. Kurierem wysyłamy zarówno paczki, jak i listy. A w centrach przeładunkowych, a także sortowniach paczek i listów bez wózków się nie obędzie. Zwłaszcza, że masa takich ładunków może być również dość wysoka.

Miejsc, w których przydatny okazać się może wózek widłowy jest wiele i nie wszystkie są oczywiste. Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy: typów wózków widłowych jest sporo. I, by cieszyć się naprawdę dobrymi warunkami pracy, należy koniecznie dobrać ten odpowiedni. Na fachową pomoc w tym zakresie można oczekiwać w Zeppelin Polska. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem nowoczesnych wózków Hyster. Rozmowa z doradcą pozwoli ustalić, czy potrzebny jest wózek nowy czy używany oraz jaki typ najlepiej sprawdzi się w docelowym miejscu użytkowania.