W przedsiębiorstwie muszą być wykorzystywane nowoczesne maszyny, bo od nich zależy to, czy firma będzie potrafiła skutecznie walczyć o klientów. Na czym polega zarządzenie np. wózkami widłowymi w magazynie?

Myśląc o nowoczesnym magazynie, najczęściej mamy przed oczami wózki widłowe poruszające się między regałami. To bardzo trafne połączenie, bo dziś trudno wyobrazić sobie przestrzeń magazynową właśnie bez takich urządzeń. Dzięki nim praca w magazynie jest wydajna i efektywna, możliwe jest również wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Aby jednak wózki widłowe ułatwiały pracownikom wykonanie codziennych czynności, nie można zapomnieć o prawidłowym zarządzaniu nimi. Na czym ono polega?

Gdy wózek odmawia współpracy…

…to konieczne jest zlokalizowanie usterki i jej wyeliminowanie. Powinien to zrobić zatrudniony na etacie pracownik – mechanik czy może lepiej zdać się na pomoc zewnętrznej firmy specjalizującej się w naprawach takich urządzeń i mającej dostęp do wszelkich niezbędnych części? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista, bo przecież na inne rozwiązanie zdecyduje się niewielka firma posiadająca jeden magazyn i kilka wózków widłowych, inne wybierze ogromne przedsiębiorstwo, na wyposażeniu którego znajdują się dziesiątki takich urządzeń.

Jednym z ważniejszych elementów związanym z zarządzaniem maszynami jest ustalenie, kiedy i gdzie będą dokonywane regularne przeglądy poszczególnych urządzeń i ich ewentualne naprawy. Specjalista zajmujący się zarządzeniem flotą maszyn musi uwzględnić m.in. potrzeby firmy, dostęp do maszyn zastępczych i oczywiście koszty.

Odmładzanie floty maszyn

Maszyny nie są niezawodne – zużywają się, psują się. Warto jednak pamiętać, że częściej dzieje się to w przypadku starszych modeli niż urządzeń, które dopiero przybyły z parku produkcyjnego. Istotnym elementem zarządzania flotą maszyn jest regularne jej odmładzanie. Podejmowanie decyzji o sprzedaży starszych urządzeń i zakupie nowych musi być jednak przemyślane. Konieczne jest uwzględnienie kosztów eksploatacji i ryzyka. To też kolejne zadanie stojące przed ekspertami zajmującymi się tą tematyką w przedsiębiorstwie.

Regularne odmładzanie floty maszyn wiąże się również z systematycznym kontrolowaniem kosztów utrzymania poszczególnych urządzeń. Warto pamiętać, że każda naprawa obniża wartość sprzętu, również brak cyklicznych przeglądów może negatywnie wpłynąć na wycenę maszyn. Tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze w sprzedaży są urządzenia zadbane i wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.