Wykorzystanie ciężkich maszyn na placu budowy czy przejazd sprzętu specjalnego przez nieutwardzoną drogę po dużym deszczu to nie lada wyzwanie. Standardowe koła, nawet o dużej średnicy i specjalnym bieżniku, mogą sobie nie poradzić z przejazdem i po prostu ugrzęznąć. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem koparki czy innego ciężkiego sprzętu z gąsienicowym układem bieżnym. Jakie są jego zalety?

 

Lepsza przyczepność i większa stabilność

 

Najważniejszą zaletą gąsienicowego układu bieżnego jest znaczna poprawa możliwości operowania pojazdem nawet w niesprzyjającym terenie. Jest to możliwe, ponieważ kontakt sprzętu z podłożem odbywa się na znacznie szerszej powierzchni. A to oznacza mniejszy nacisk jednostkowy, co prowadzi do ograniczenia grzęźnięcia i poślizgu.

 

Ponadto gąsienice oznaczają niższe opory toczenia nawet w najtrudniejszym terenie oraz poprawę zdolności pokonywania przeszkód terenowych. Pojazdy wyposażone w gąsienice sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie większość prac prowadzonych jest na niestabilnym podłożu, uniemożliwiającym manewrowanie pojazdów z układem kołowym.

 

Wady gąsienic

 

Gąsienicowy układ bieżny, choć zwiększa stabilność i przyczepność pojazdu, nie jest wolny od wad. Do tych najważniejszych zaliczymy:

 

  • małą trwałość – gąsienice mają krótszy niż koła czas eksploatacji,
  • duże opory tarcia,
  • dużą masę pojazdu,
  • wyższe koszty – zarówno zakupu, jak i eksploatacji,
  • negatywny wpływ na nawierzchnie asfaltowe i inne utwardzone drogi – sprawdzają się dobrze wyłącznie na nawierzchniach nieutwardzonych i problematycznych.

 

Podkreślić przy tym warto, że najlepsi producenci redukują zagrożenie stwarzane przez gąsienice dla dróg asfaltowych, stosując na nie specjalne gumowe nakładki bądź produkując całe gąsienice z kompozytowej gumy. Jednakże koszt ich wykonania jest wysoki, a czas eksploatacji – jeszcze krótszy niż w przypadku gąsienic standardowych.

 

Kiedy koła a kiedy gąsienice?

 

Pojazdy z gąsienicami to najlepsze rozwiązanie w trudnym terenie – choćby na placach budowy czy przy wykonywaniu prac na terenach leśnych. W innych warunkach lepiej postawić na standardowe koła, które są rozwiązaniem korzystniejszym pod względem ekonomicznym.

 

Jeżeli szukasz dobrej jakości sprzętu budowlanego i transportowego – zarówno na kołach, jak i na gąsienicach, sprawdź ofertę Zeppelin Polska. U nas zakupisz m.in. pojazdy marki Manitou czy Mustang  oraz wiele innych używanych maszyn budowlanych renomowanych producentów takich jak CAT, VOLVO, KOMTASU – także do zadań specjalnych. Doradcy Zeppelin Polska pomogą dobrać optymalny typ konstrukcji – tak, by urządzenia działały niezawodnie w typowym dla Twojego biznesu środowisku pracy.