• Firma Bridge & Roof używa żurawia Potain MC 205 B.
  • Żuraw podnosi części zamienne do zbiornika na wodę o pojemności 180 mln litrów.

Indyjska firma Bridge & Roof wybrała żuraw wieżowy Potain MC 205 B do prac dźwigowych przy remoncie 107-letniego zbiornika wieżowego na wodę Tallah w Kalkucie. Zbiornik Tallah ma wysokość 33 m, zajmuje 30 m2 powierzchni i może pomieścić do 180 milionów litrów wody. Znając sprawdzoną wydajność MC 205 B firma wiedziała, że to odpowiednie narzędzie do tej pracy.

„Powierzyliśmy żurawiowi Potain MC 205 B podnoszenie ładunków na największym na świecie wieżowym zbiorniku wodnym”, powiedział Soumyajit Sardar, zastępca kierownika robót w firmie Bridge and Roof. „Podoba nam się wydajność tego żurawia. To jedna z dwóch naszych jednostek, które z powodzeniem wykorzystujemy przy wielu projektach w Indiach.”

W zbiorniku Tallah wymienia się m.in. podstawę, belki dachowe, płyty dachowe i zasuwy dopływu wody. Najcięższe ładunki ważą 2 t, a MC 205 B może je podnosić nawet przy maksymalnym zasięgu wysięgnika wynoszącym 60 m. Żuraw ma maksymalny udźwig 10 t, a jego wysokość robocza to 50 m.

Prace remontowe prowadzone są w ramach rozpoczętego w 2015 roku indyjskiego rządowego programu „Atal Mission of Rejuvenation and Urban Transformation” rewitalizacji i  przekształceń obszarów miejskich. Jednym z jego celów jest poprawa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w kraju. Zbiornik Tallah dostarcza wodę pitną milionom ludzi w północnej i centralnej Kalkucie, co czyni go jednym z głównych celów programu AMRUT. Zakończenie prac planowane jest na listopad 2019 r.

Żurawie MC 205 B są bardzo popularne w Indiach, gdzie nadal pracują ich setki. Model ten zastąpiono pod

koniec 2014 r. w

ersją „topless” MCT 205, która kontynuuje jego świetną tradycję i już zyskała popularność wśród właścicieli dźwigów wieżowych w całej Azji.

Bridge and Roof to firma budowlana zatrudniająca ponad 1300 pracowników. Zajmuje się różnorodnymi projektami, w tym budową dróg, budownictwem ogólnym i budową stadionów.