Spotkanie członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN), odbyło się 3 czerwca 2022r. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Tegoroczne spotkanie wyróżniało się rekordową frekwencją oraz liczną obecnością przedstawicieli państwowych urzędów.

Goście i część merytoryczna zgromadzenia

Zgromadzenie i część merytoryczną otworzył Prezes OSPTN – Łukasz Chwalczuk, przekazując przedstawicielom urzędów postulaty członków Stowarzyszenie – „ponadnormatywnych”.
Ze strony Ministerstwa Infrastruktury uczestniczyli przedstawiciele:

Pani Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego dr Renata Rychter,
Pani Dyrektor Olga Tworek,
Pan Naczelnik Jerzy Król (Wydział ds. Homologacji i Warunków Technicznych Pojazdów),
Pan Naczelnik Tomasz Wiśnicki (Wydziału Ruchu Drogowego)

GDDKIA, natomiast reprezentowali przedstawiciele:

Pan Grzegorz Dziedzina p.o. Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad
Pani Kira Szenderowska

Gościem był również Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego WITD p. Marcin Mroczkowski.

Postulaty przedsiębiorców dotyczyły pozwoleń, kontroli i ustanawianego prawa dla transportu ponadgabarytowego. Bardzo merytoryczna dyskusja zakończyła się wnioskami: będzie łatwiej, szybciej, jednolicie i bez kar. Ponadto poruszono temat ujednolicenia przepisami kolorystyki i oznakowania pojazdów pilotujących transporty ponadnormatywne. Wspólna konkluzja była taka że nadszedł najwyższy czas, by przejść na cyfrowe rejestracje i zezwolenia przewozów, jak również ujednolicenie procedur prawnych. Wszystko po to, by przewoźnik nienormatywny był karany tylko za wykroczenie, które faktycznie popełnił.

Prezentacje Scheuerle i Zeppelin Polska

Pomiędzy panelami spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem Scheuerle, oferowanym na polskim rynku przez Zeppelin Polska. Przed hotelem zaprezentowana została naczepa modułowa Eurocompact FL03. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z każdym detalem technicznym, wykonaniem i wspólnymi rozmowami z przedstawicielem zarówno Scheuerle p. Fabianem Weingart jak i przedstawicielami Zeppelin: dyr. Sprzedaży Marka Przystała, Product Mangera, Michała Mikołajczyka i Szefa Sprzedaży Arturem Piekarskim. Był to premierowy pokaz w obecności oficjalnego partnera Scheuerle na polskim rynku, sama marka dotychczas znana jest niektórym klientom i cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Kolejne pokazy naczepy odbywać się będą już bezpośrednio u klientów.

W drugiej części spotkania poruszone zostały bieżące tematy członków stowarzyszenia. W tym temat zmian dotyczący znaków drogowych, w którym aktywny udział ma OSPTN. Poruszane były też kwestie ubezpieczenia do paragrafu 70, odstępstwa od warunków technicznych pojazdów, cyfryzacja zezwoleń, kontrole zezwoleń na granicach, oraz temat Komisja Europejska — prace nad transportem ponadgabarytowym na poziomie europejskim i statystyki wydanych zezwoleń.

Wieczór uhonorowań

Podczas wieczornej części spotkania rozdano nagrody w premierowej edycji konkursu Giganci Transportu. Do kapituły konkursowej wpłynęło 28 zgłoszeń, a różnice w punktacji były bardzo niewielkie. Kapituła konkursową stanowili:
Halina Beń
Iwona Blecharczyk – Trucking Girl
dr hab. Sławomir Juściński – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Grzegorz Teperek – portal Ballast
insp. Marcin Mroczkowski – Inspekcja Transportu Drogowego.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu Giganci Transportu, zostali:

● Transport Roku — do 80 ton masy całkowitej:
Firma Miś Transport
● Transport Roku – 80-120 ton masy całkowitej:
Firma Ol-Trans
● Transport Roku — powyżej 120 ton masy całkowitej:
Firma ALE Heavylift Poland (Mammoet Europe BV)
● Pilotaż i obsługa transportu ponadgabarytowego:
Firma P.H.U. Tomax Tomasz Krawczyk
● Usługa Dźwigowa Roku — do 250 ton udźwigu:
Firma Usługi Transportowo-Dźwigowe Stanisław Tomczyk
● Usługa Dźwigowa Roku — powyżej 250 ton udźwigu:
Firma ALE Heavylift Poland (MAMMOET EUROPE BV)

Zwycięzca Konkursu w danej kategorii otrzymał nagrodę w postaci statuetki oraz prawa do posługiwania się tytułem laureata w danej kategorii ”Giganci Transportu” w celach promocyjnych związanych z wygraną w Konkursie i prowadzoną przez laureata działalnością gospodarczą objętą kategorią konkursową. Całość zamykała uroczysta kolacja i kuluarowe rozmowy.