• Nowy żuraw terenowy Grove o ładowności 450 ton pozwala wykonawcy z Maritimes konkurować o prace związane z konserwacją farm wiatrowych.
  • Firma początkowo rozważała modele 500-650t, ale funkcje MAXbase i MegaWingLiftTM w GMK6400-1, dające mu możliwość pracy na siedmiu lub ośmiu osiach, okazały się właściwym wyborem.
  • Od momentu opuszczenia zakładu w Dartmouth na początku stycznia, żuraw cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Po dostarczeniu w grudniu 2022 r. do firmy A.W. Leil Cranes and Equipment, pierwszy dźwig Grove GMK6400-1, który dotarł do Kanady, zapoczątkował ożywienie koniunktury dla dostawcy usług wynajmu z siedzibą w Nowej Szkocji. Ze względu na ograniczenia związane z wydajnością floty firma została wykluczona z wielu możliwości na swoim rynku. Zwłaszcza w zakresie świadczenia usług konserwacyjnych dla dziesiątek turbin wiatrowych, które wzniosła w czasie ostatniego boomu na budowę wiatraków na początku lat 2000.

„Nasz największy żuraw miał 400t, co zwykle nie pozwalało nam na obsługę większych wież wiatrowych. Uznaliśmy więc, że istnieje potrzeba nabycia większego żurawia” – powiedział Ryan Long, prezes A.W. Leil. „Początkowo rozważaliśmy maszyny o mocy 500-650t, ale kiedy zaczęliśmy robić szczegółowe porównania, kreśląc każdy drobny szczegół w arkuszu kalkulacyjnym, GMK6400-1 wciąż wyróżniał się na tle konkurencyjnych maszyn”.

GMK6400-1 z nawiązką rekompensuje swoje rozmiary dzięki takim funkcjom jak samonapinający się MegaWingLiftTM i zmienne położenie podpór MAXbase. Które zapewniają wydajność podnoszenia zwykle spotykaną w żurawiach siedmio- lub ośmioosiowych. Lokalny dealer Shawmut Equipment of Canada, Inc. przeprowadził praktyczne szkolenie operatorów i techników dla zespołu A.W. Leil podczas przekazywania żurawia. Nowy żuraw dołączył do dużej floty żurawi samojezdnych Grove TMS i żurawi National Crane. Ozdobiony charakterystyczną, indywidualną folią, żuraw natychmiast wyruszył na swoją pierwszą farmę wiatrową na Wyspie Księcia Edwarda.

Biorąc pod uwagę słabo rozmieszczoną populację regionu i rzadkość długoterminowych projektów, żurawie A.W. Leil niezmiennie pokonują znacznie więcej terenu niż większość. Co sprawia, że GMK6400-1 jest bardzo ceniony za to, że bez trudu może poruszać się po drogach.

„Praca w kabinie jest dla nas kluczowa, więc wisienką na torcie jest to, że możemy po prostu wyruszyć w drogę, wożąc za sobą dźwig” – dodaje Long. „Inne maszyny w regionie muszą poświęcić dodatkowy czas i pracę na otrzymanie dodatkowych pozwoleń, ciężarówek i uruchamianie wysięgników przed każdą jednorazową mobilizacją. W końcu to dodatkowe koszty dla klienta. Łatwość poruszania się GMK6400-1 po drogach naprawdę była dla nas ważnym punktem zwrotnym.”

Dzięki obecności technika z Shawmut podczas pierwszej konfiguracji, Ryan Bruce, kierownik ds. żurawi i instalacji w A.W. Leil, również był pod wrażeniem szybkości i logicznego sposobu przebiegu operacji. W szczególności łatwo dostępnymi portami do podłączenia zdalnej słuchawki, co eliminuje niepotrzebne wycieczki do kabiny operatora.

„Ale największą zaletą tego urządzenia jest zdecydowanie pakiet bezpieczeństwa” – stwierdził Bruce. „Manitowoc przeszedł samego siebie, jeśli chodzi o ilość zabezpieczeń przed wypadkami i łatwość montażu zabezpieczeń we wszystkich elementach, od ramienia po wysięgnik”.

„Nie jesteśmy wielką firmą” – podsumował Long – „ale nasz fantastyczny nowy żuraw pomaga nam wybić się ponad miarę i mam nadzieję, że pokaże rynkowi, że jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie!”.