Pod koniec października 2020 roku Manitowoc przekazał firmie MSG Krandienst, w Wilhelmshaven nowe urządzenia Grove GMK4100L-1 i Grove GMK5150L. Po GMK6300L-1 są to drugie i trzecie żurawie samojezdne Grove, które firma MSG Krandienst otrzymała w 2020 roku.

Pozytywne doświadczenia MSG Krandienst z poprzednimi żurawiami Grove, w szczególności ich elastyczność, zwrotność i niezawodność w połączeniu z wysoką wydajnością, były kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Po odbiorze Grove GMK6300L-1 w lutym 2020 r., MSG Krandienst (MSG) odebrało w październiku w fabryce Manitowoc w Wilhelmshaven w Niemczech swoje nowe GMK4100L-1 i GMK5150L. Nowe żurawie samojezdne z północnych Niemiec wzmocnią możliwości głównej lokalizacji MSG w Kehl w Badenii-Wirtembergii, gdzie żuraw GMK5150L zastąpi swój poprzednik, GMK5130-2, a GMK4100L-1 zastąpi żuraw konkurencyjny.

Obecnie MSG oferuje klientom łącznie 16 żurawi Grove z czterech lokalizacji w Niemczech i Francji, od GMK3060 do GMK6400. Pięć pięcioosiowych żurawi Grove firmy MSG stanowi integralną część floty. Ich wysoka wydajność, elastyczność i zwrotność sprawiają, że są one często wykorzystywane do montażu prefabrykatów betonowych i stalowych elementów konstrukcyjnych lub jako żurawie pomocnicze w sektorze energetyki wiatrowej.

MSG od trzech lat prowadzi z zakładu we Freiburgu GMK5150L. Dyrektor zarządzający Björn Jatz powiedział o decyzji o odkupieniu: „Grove GMK5150L jest niezawodnym żurawiem z 60-metrowym masztem i udźwigiem 11,8 t na długim wysięgniku głównym. Mieliśmy bardzo dobre doświadczenia z jego wydajnością, więc nasza decyzja o zakupie kolejnego GMK5150L była szybka”.

Nowy GMK5150L posiada kilka dodatkowych elementów, w tym koła ze stopu aluminium, system kamer Manitowoc Birdview 270°, który poprawia widoczność operatora oraz 17,8 m hydrauliczny wysięgnik wahadłowy.

„Wysięgnik wchodzi w grę, gdy przeprowadzamy specjalną wymianę filtrów kominowych na przykład w hutach stali lub kończymy prace dachowe z odległości”. Właśnie wtedy potrzebujemy wykresów mocnych obciążeń i długiego zasięgu, jaki oferuje nam Grove 150 t”, wyjaśnia Jatz.

Każde miejsce pracy, w jakimkolwiek miejscu

Drugi nowy żuraw samojezdny Grove, który dołączył do floty MSG, GMK4100L-1, opuścił fabrykę w Wilhelmshaven jeszcze przed oficjalną ceremonią przekazania żurawia do pierwszego zlecenia budowy żurawia wieżowego we Freiburgu. Tablice obciążeń w połączeniu z kompaktową konstrukcją robią szczególne wrażenie na tym 100-tonowym żurawiu. Dzięki szerokości pojazdu wynoszącej zaledwie 2,55 m może on bez problemu poruszać się nawet po najbardziej ograniczonych miejscach pracy w centrum miasta. GMK4100L-1 może udźwignąć do 6,7 przeciwwagi przy 12 t na oś i ma wysoki wysięgnik główny 60 m.

„Dzięki 48-tonowemu zezwoleniu na jazdę żurawia można kompleksowo przenieść do każdego projektu. Niezależne zawieszenie MEGATRAK na GMK jest kolejną unikalną propozycją sprzedaży dla Grove. Daje nam ono niezbędny prześwit, gdy teren staje się trudniejszy”, powiedział Jatz. „GMK4100L-1 jest również drugim z żurawi MSG o tej samej konstrukcji. Biorąc pod uwagę § 29 dotyczącym prawa jazdy w Niemczech, w przyszłości konieczne będzie posiadanie identycznych maszyn we flocie”.

Długotrwałe zaufanie i partnerstwo

Podczas przekazania dźwigu, Andreas Werner, dyrektor zarządzający i Lukas Brämer, przedstawiciel handlowy dealera KranAgentur Werner, podziękowali MSG za wieloletnie zaufanie i przyjazną współpracę: „Dziękujemy za wspaniałą współpracę i za długoletnie partnerstwo, które zawsze charakteryzowało się wzajemnym zaufaniem”.

Od 1994 roku MSG Krandienst wspiera projekty klientów kompleksowymi usługami dźwigowymi, bezpiecznym transportem ciężkich ładunków oraz efektywną logistyką projektów, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. W ciągu ostatnich dziesięcioleci firma znacznie się rozwinęła i obecnie zatrudnia 120 osób w czterech lokalizacjach w Niemczech i Francji. Oprócz siedziby głównej w Kehl istnieją oddziały we Freiburg-Teningen w Niemczech oraz w Strasburgu i Miluzy we Francji.