• Manitowoc sprzedał swój setny Grove GMK4100L-1 żuraw szosowo-terenowy.
  • Ten niezwykle popularny żuraw czteroosiowy został wprowadzony na rynek dopiero w III kw. 2016.
  • Włoski klient Sollevamenti Mancini odebrał żuraw podczas ceremonii w fabryce Manitowoc w Wilhelmshaven w Niemczech.

Manitowoc dostarczył swój setny żuraw szosowo-terenowy Grove GMK4100L-1, choć trafił on na rynek dopiero w trzecim kwartale 2016 roku. Ten przełomowy żuraw został sprzedany firmie Sollevamenti Mancini, rodzinnej wypożyczalni sprzętu budowlanego z Toskanii we Włoszech.

Właściciele firmy, Fiorenzo Mancini i jego żona Simona Rossetti, odebrali GMK4100L-1 na specjalnej ceremonii 12 czerwca w fabryce Manitowoc w Wilhelmshaven w Niemczech. Ceremonii przewodniczył dyrektor handlowy Manitowoc Davide Camperi, a po niej odbyła się wycieczka po zakładzie produkcyjnym.

Wyjaśniając, dlaczego Sollevamenti Mancini zdecydowało się na zakup GMK4100L-1, Fiorenzo Mancini powiedział: „Wybraliśmy GMK4100L-1 ze względu na kompaktowe wymiary, doskonałą wydajność i najwyższą moc. Wąskie podwozie to duża zaleta w ruchu po drogach w naszym regionie, a niewielki promień zachodzenia przydaje się na wąskich stanowiskach pracy oferując maksymalną wydajność. Krótko mówiąc, GMK4100L-1 spełniał wszystkie nasze wymagania.”

Firmę Sollevamenti Mancini założył w 1963 roku ojciec  Fiorenzo. Dziś ma ona ugruntowaną pozycję w regionie Toskanii, wykorzystując swoją flotę samojezdnych żurawi i podestów do oferowania usług wynajmu, montażu prefabrykatów betonowych i prac wewnątrz budynków.

Idealny partner

100-tonowy żuraw GMK4100L-1 należy do serii szosowo-terenowych żurawi Gorove o długim wysięgniku. Produkowany jest od roku 2016, w ślad za sukcesem GMK4100L, którego zastąpił.

„Żuraw ten oferuje wyjątkowe, nowatorskie rozwiązania i najlepsze w swojej klasie możliwości w kategorii „taxi” (jazda drogowa)”, mówi Andreas Cremer, dyrektor ds. produktów wszystkich żurawi terenowych w Manitowoc. „Także jego charakterystyka udźwigu jest najlepsza w swojej klasie, a kompaktowa konstrukcja ułatwia dostęp i manewrowanie nawet w najciaśniejszych miejscach pracy.”

GMK4100L-1 ma zaledwie 2,55 m szerokości i 13,42 m długości wraz z podnośnikiem pomocniczym, ale jego 100-tonowy udźwig i 60-metrowy wysięgnik Megaform oznaczają siłę i zasięg podnoszenia ładunków zwykle kojarzone z większymi żurawiami. Jego maksymalna wysokość wynosi 89 m, a jednosilnikowa konstrukcja oznacza, że żuraw może nadal przenosić do 6,7 t przeciwwagi nie przekraczając obciążenia 12 t/oś. Żuraw wyposażony jest w system sterowania (Crane Control System, CCS) firmy Manitowoc. CCS umożliwia zastosowanie w GMK4100L-1 pozycjonowania ruchomych podpór wg MAXbase, oryginalnej technologii Manitowoc.

„Nie mamy wątpliwości, że ten żuraw będzie odnosił sukcesy na rynku, zarówno w Europie, jak i poza nią. Z niecierpliwością czekamy na kolejny kamień milowy”— podsumował Cremer.