Armia USA wybrała żurawie Grove, ze względu na ich wysoką wydajność, silny wykres obciążeń przy długich promieniach i duży zasięg wysięgnika MEGAFORM.

Firma Manitowoc wygrała kontrakt o wartości 28,2 mln dolarów i dostarczy żurawie Grove do amerykańskiej armii. Żurawie Grove GMK4060HC, są specjalnie zaprojektowane dla użytku wojska i posiadają unikalne cechy, które sprawiają, że modele te, nadają się do pracy na różnych terenach. Oczekuje się, że umowa zostanie zrealizowana w 2020 roku.

Czteroosiowe żurawie o udźwigu 60t, wyposażone w wysięgnik MEGAFORM, zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach armii amerykańskiej, w tym zdolności do brodzenia w wodzie i do pracy w trudnych warunkach. Żurawie zostaną również pomalowane specjalnymi powłokami, odpornymi na działanie środków chemicznych (CARC), aby były odporne na surowe ataki nuklearne i chemiczne. Kabiny żurawi Grove zostaną opancerzone, dodatkowo maszyny zostaną wyposażone w specjalne wojskowe oświetlenie, umożliwiające prace w zaciemnionych warunkach podczas korzystania z technologii noktowizyjnych.

„To wielki zaszczyt móc dostarczyć żurawie Grove dla amerykańskiej Armii” – powiedział Darryl Mellott- dyrektor marketingu w Manitowoc. „Nasz pierwszy kontrakt został podpisany w 2015 roku i cieszymy się, widząc, że nasze żurawie doskonale sobie radzą i służą potrzebom Armii. Zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy żuraw GMK4060HC, specjalnie dla specyfiki pracy Armii, który doskonale sprawdza się w operacjach pomostowych i wsparcia na całym świecie”.

Funkcje żurawi umożliwiają Armii, radzenie sobie, w strefach wojennych nawet z najbardziej wymagającymi warunkami. Żurawie, zostaną wykorzystane m.in. do budowy szlabanów, budowy mostów, czy holowania pojazdów. Kolejną korzyścią dla wojska, jest to, że żurawie są wystarczająco lekkie, by mogły być transportowane samolotami C5 i C17, a także pociągami czy by mogły poruszać się drogą.

„Są to bardzo uniwersalne żurawie, ale do szerokiej gamy zastosowań, które umożliwią armii wykonanie zadań”. – powiedział Mellot. „Te wytrzymałe i trwałe żurawie odzwierciedlają znaczenie „Silnej armii”, z dumą wspieramy nasze wojsko, bez względu na to, gdzie jest bitwa”.