Obrotowa ładowarka teleskopowa Manitou MRT2150 Privilege + (Stage 4) to najnowsze wcielenie popularnej na całym świecie „dwudziestki jedynki”. Maszyna w obecnej formie została zaprezentowana po raz pierwszy na targach budowlanych Bauma 2016.

Osiągi

Manitou MRT2150 Privilege + podczas pracy na rozłożonych podporach może unieść ładunek o maksymalnej wadze 4999kg. Maksymalna wysokość podnoszenia wideł to 20,9m. Na tą wysokość użytkownik może podać ładunek o ciężarze 2500kg. Zasięg do przodu, liczony od osi obrotu maszyny, to 17,9m. Operator będzie mógł podać na taką odległość towar o masie 800kg. Powyższe wartości sprawiają, że maszyna jest najmocniejszą ładowarką tego typu w klasie maszyn obrotowych o wysokości 21 metrów.

Parametry

Obrotowa ładowarka MRT2150 Privilege + została wyposażona w czterocylindrowy silnik marki Mercedes o mocy 156KM (115kW) spełniający normę spalin Stage 4 (Final Tier 4). Norma spełniona jest poprzez zastosowanie Selektywnej Redukcji Katalitycznej (roztwór mocznika – np. AdBlue® lub podobne). Maszyna posiada napęd hydrostatyczny z dwoma prędkościami jazdy do przodu i do tyłu, oparty na sprawdzonym silniku hydrostatycznym firmy Sauer Danfoss. Zastosowana przekładnia jak i osie, również pochodzące z poprzedniej wersji MRT2150, produkuje Dana. MRT2150 Privilege + posiada standardowo możliwość „nieskończonego” obrotu 360°. Co ważne udźwig maszyny pracującej na podporach pozostaje ten sam w całym zakresie obrotu a konstrukcja wieżyczki mieści się w obrysie maksymalnie rozłożonych podpór. Maszyna w standardowej specyfikacji wyposażona jest w opony o rozmiarze 445/65 R22.5. Duży zbiornik paliwa (305l) i płynu typu AdBlue® (57l), przy niskim spalaniu, umożliwiają długą pracę bez przerw technologicznych na uzupełnianie płynów.

Cechy

W nowej wersji Manitou MRT2150 Privilege + konstruktorzy zwiększyli maksymalny rozstaw podpór o 440mm w stosunku do poprzedniego modelu. W tej chwili wynosi  5555mm. Znacząco wpłynęło to na parametry udźwigu. Dla przykładu: paletę ważącą ok. 1500kg operator może teleskopować na odległość 14,5m (w poprzedniej wersji 11,5m). Podpory w dalszym ciągu pozostają teleskopowe, składające się z dwóch elementów.  Punkt obrotu wysięgnika podniesiono o 13cm co zwiększyło widoczność na prawą stronę i ułatwia podniesienie blisko stojącego ładunku w sytuacji gdy maszyna jest podniesiona na podporach. Odpowiadający za wysuw poszczególnych sekcji teleskopu system łańcuchów został uproszczony. Nowy system ma niższą wagę co również wpłynęło na zwiększenie możliwego udźwigu netto. Dodatkowym atutem jest przeniesienie czujnika kąta i wysuwu do wnętrza teleskopu gdzie nie jest narażony na możliwość przypadkowego uszkodzenia.

Kabina

Kabina w Ładowarce Teleskopowej MRT2150 Privilege + spełnia normę ROPS/FOPS poziomu drugiego. Standardowe wyposażenie to m.in. elektryczna szyba w drzwiach, korektor poprzecznego przechyłu ramu (+/- 8°), dwa elektro-proporcjonalne joystick’i do sterowania ruchami hydraulicznymi, sterowanie funkcją samopoziomowania podpór oraz nowy, 7-calowy, intuicyjny wyświetlacz. Z ciekawszych opcji wymienić można klimatyzację, elektrycznie odchylany fotel operatora, kamery (na końcu wysięgnika , „cofania”, boczna) i fotel amortyzowany pneumatycznie z podgrzewaniem.

Bezpieczeństwo i komfort

Nad bezpieczną pracą Manitou MRT2150 Privilege + czuwa system LMI (Load Monitoring Indicator). System na bieżąco monitoruje stan maszyny i blokuje ruchy zagrażające utracie stateczności. W obecnej wersji MRT2150 zastosowano tzw. adaptacyjne wykresy udźwigu. LMI automatycznie dostosowuje aktualny możliwy udźwig maksymalny proporcjonalnie do stopnia wysunięcia poszczególnych podpór. Operator ma również możliwość zaprogramowania maksymalnego pola pracy. Dotyczy to zarówno wysokości podnoszenia, teleskopowania jak i obrotu. Zwiększa to w sposób znaczący komfort i bezpieczeństwo pracy ładowarką w ograniczonej przestrzeni. Z poziomu systemu można także zaprogramować maksymalną prędkość ruchów hydraulicznych w celu wykonywania bardzo precyzyjnej pracy. Maszyna MRT2150 Privilege + została ponadto wyposażona w system E-Reco. Pozwala on maszynie w sposób automatyczny rozpoznać dodatkowy oryginalny osprzęt montowany na wysięgniku. LMI po rozpoznaniu osprzętu dostosowuje możliwy dopuszczalny udźwig do jego typu. W razie użytkowania akcesoriów nie wyposażonych w nadajnik E-Reco, pozostawiono możliwość wybrania ręcznego ponad 10 typów osprzętów.

Uniwersalność

MRT 2150 Privilege + w standardowej wersji występuje z karetką PFB (FEM) z widłami długości 1200mm. Standardowo firma Zeppelin zamawia również przystosowanie do pracy z platformą roboczą wraz ze sterowaniem radiowym. Użytkownik otrzymuje wówczas pilot, który jednocześnie służy do sterowania maszyną z platformy roboczej a w przypadku innych osprzętów zdalnie, do odległości 100m poza maszyną. Rozwiązanie to szczególnie docenią użytkownicy wciągarek hydraulicznych. Szeroka gama osprzętu, w szczególności platform roboczych, wciągarek, karetek z widłami ale również łyżek, zamiatarek, pojemników na beton czy zawiesi hakowych czynią z Manitou MRT2150 Privilege + maszynę w pełni uniwersalną.