Wybór maszyny do prac terenowych przypomina zatrudnienie jednego z kluczowych pracowników. Aby pomóc osobom decyzyjnym w dokonaniu tego trudnego wyboru, firma Manitowoc wyodrębniła pięć istotnych cech, którymi powinien charakteryzować się żuraw terenowy.

Teren budowy jest swoistym warsztatem, obejmującym swoją przestrzenią wszystkich jego uczestników wraz z całym parkiem maszynowym. Zagospodarowanie placu budowy, miejsc składowania materiałów, elementów konstrukcyjnych i logistyki, zgodnie z przepisami i wiedzą techniczną, wymaga uzyskania wielu pozwoleń i sporego doświadczenia.

Najważniejszą funkcję spełniają wykwalifikowani pracownicy oraz operatorzy maszyn. Ich bezpieczeństwo i komfort pracy są zawsze priorytetem. Aby im je zapewnić, kierownik budowy musi zadbać o niezawodny i wszechstronny sprzęt. Właściwie dobrane maszyny pozwolą także uniknąć przestojów w pracy, opóźnień i związanych z tym kar.

Na co zwracać uwagę przy zakupie żurawia terenowego?

Odwołując się do naszych doświadczeń, podpowiadamy jak dokonać właściwego wyboru maszyny, która wspierać będzie nas podczas realizacji naszych zadań na placu budowy. Zwracamy uwagę na pięć kluczowych funkcji, które cechują najbardziej popularne i sprawdzone modele żurawi terenowych Grove GRT655 i GRT655L.

Duży zasięg w kompaktowym formacie

50 – tonowy żuraw terenowy Grove GRT655 posiada wysięgnik o długości 34,8 metrów i przeznaczonych jest do ciężkich aplikacji, w których prace można z powodzeniem wykonać beż dodatkowego wysięgnika. Wersja tego żurawia, ma najmocniejsze w swojej klasie wykresy udźwigu i jest preferowanym wyborem, gdy stawiamy na udźwig. Model Grove GRT655L, z wysięgnikiem o długości 43 metrów, stosowany jest wszędzie tam, gdzie konieczny jest większy zasięg. Podczas pracy z dodatkowym wysięgnikiem żuraw może osiągnąć wysokość prawie 60 metrów.

Oba modele żurawi terenowych Grove, charakteryzują się lekką i kompaktową konstrukcją nośną, ważącą tylko 35 ton i mierzącą mniej niż 3 metry szerokości. Zaleta ta pozwala operatorom żurawi uzyskać dostęp do jeszcze większej ilości różnorodnych prac, ponieważ żuraw swobodnie może poruszać się w wąskich przestrzeniach (takich jak m.in. rafinerie, elektrownie czy tereny budowy, na których przebywa znaczna grupa ludzi).

Łatwy transport i manewrowanie

Kompaktowość w przypadku obu żurawi GRT655 i GRT655L ma bardzo ważne znaczenie, mianowicie można łatwo transportować na przyczepie, w jednym komplecie i w jednej dostawie. Doświadczeni operatorzy żurawi wiedzą, że operowanie maszyną wymaga precyzji. W jej osiągnięciu przydatne są kolejne cechy omawianych modeli. Sterowanie wszystkimi kołami z możliwością wyboru jednego z czterech trybów jazdy – dwoma kołami do przodu lub z tyłu czy czterema kołami skoordynowanymi, znacznie usprawnia ich pracę. Ponadto, w trybie sterowania skoordynowanego, promień skrętu żurawia Grove wynosi zaledwie 6,4 metra. Dzięki temu manewrowanie żurawiem staje się znacznie łatwiejsze, a operator będzie mógł z łatwością wykonać każdą pracę w najtrudniej dostępnych miejscach.

Bezproblemowa obsługa

System sterowania żurawiem Manitowoc Crane Control System (CCS) umożliwia intuicyjną konfigurację, kontrolę i jego sterowanie. Jest on powszechnie stosowany w żurawiach terenowych samojezdnych i gąsienicowych firmy Manitowoc. Dane są wprowadzane do systemu CCS za pomocą pokrętła na prawym podłokietniku lub przycisków na dwóch wyświetlaczach. Czynności te można łatwo wykonać nawet w rękawicach. Prędkość i tempo każdego ruchu można dostosować do indywidualnych preferencji operatora. Dostępnych jest wiele opcji dla mniej i bardziej doświadczonych operatorów, a na pokładzie znajdują się zaawansowane funkcje rozwiązywania problemów i diagnostyki. Modele GRT655 i GRT655L oferują również bardzo wysoką prędkość wciągania pojedynczej linii i siłę uciągu, dzięki czemu są to bardzo wydajne żurawie, które precyzyjnie wykonują pracę. To właśnie dzięki wszechstronności żurawie terenowe Grove modele GRT655 i GRT655L, od momentu wprowadzenia ich na rynek w 2017 r., cieszą się coraz większym zaufaniem wśród klientów, na całym świecie. 

Komfort operatora oraz doskonała widoczność z kabiny

Ruch na placu budowy zawsze jest duży, każdy pracownik i każdy sprzęt na takim terenie nie jest przypadkowy. Kierownicy muszą szczególnie dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, wyznaczone zgodnie z przepisami ścieżki komunikacyjne, oznakowanie terenu to wszystko musi umożliwiać bezpieczną pracę. Jednak w tak wymagających miejscach pracy, widoczność dla operatora maszyny może być ograniczona. Projektanci żurawi Grove GRT655 i GRT655L pamiętali również o tym szczególe. Dlatego żurawie posiadają w pełni widoczną kabinę z minimalnymi martwymi polami. Ponadto może ona odchylać się pod kątem do 20 stopni. Dzięki temu każdy operator poczuje komfort podczas pracy zarówno z wysięgnikiem o długości 43 metrów, jak i dodatkowym wysięgnikiem. GRT655 i GRT655L to jedyne 50-tonowe żurawie na rynku do pracy w trudnych warunkach z odchylaną kabiną.

Efektywny system ogrzewania i klimatyzacji z wieloma otworami wentylacyjnymi zwiększającymi przepływ powietrza pomaga operatorowi zachować koncentrację i czuć się komfortowo nawet w gorące letnie dni. Podczas wchodzenia do kabiny i wychodzenia z niej, płaski stopień na nadwoziu, uchwyty wokół kabiny i stopnie umożliwiające dostęp do żurawia ze wszystkich czterech stron, zapewniają wsparcie, dzięki czemu operator może przez cały czas utrzymywać trzypunktowy kontakt z żurawiem.

Niski całkowity koszt posiadania żurawia terenowego

Modele GRT655 i GRT655L posiadają wiele cech, które zmniejszają wymagania w zakresie konserwacji i zwiększają trwałość elementów. Na przykład, dzięki zamontowaniu siłowników podnośnika w pozycji odwróconej, chromowana część siłownika i uszczelki są chronione przed piaskiem, pyłem i ogólnymi zanieczyszczeniami. Ponadto, posiada on hydrauliczny system hamulcowy, zamiast często spotykanego w tej branży pneumatycznego. W przypadku żurawi Grove do pracy na nierównym terenie eliminuje to potrzebę stosowania oddzielnego układu i konserwacji.

Tryb ECO i hydrauliczny system wykrywania obciążenia zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30% w porównaniu do starszych modeli. Układ hydrauliczny wykrywający obciążenie wysyła olej tylko wtedy, gdy jest on potrzebny, co prowadzi do mniejszego przegrzania, mniejszego zużycia i mniejszego zużycia paliwa.

Oszczędności te zapewniają niski całkowity koszt posiadania. Regularne przeglądy i konserwacje, w razie konieczności wymiana na oryginalne części, również wpływają na całkowity koszt posiadania żurawia. Zeppelin Polska zapewnia pełne wsparcie serwisowe wszystkich modeli żurawi Grove, na terenie całego kraju.