Kiedy Hermann Waggershauser rozpoczął pracę jako spawacz w Zeppelin Plant Engineering w Friedrichshafen w 1971 roku, ludzie nadal pracowali na kolanach z młotami i urządzeń spawalniczych.

 

Hermann Waggershauser, Friedrichshafen
Nazwa stanowiska: Kierownik Produkcji Silo & Filter
Lata pracy: 49 lat

Jak praca na produkcji zmieniła się na przestrzeni lat?

Kiedyś nazywano nasz dział „działem dużych młotków”, ponieważ nie mieliśmy żadnych maszyn wtedy. Podobnie jak kowale, robiliśmy wszystko ręcznie. Dziś wszystko jest zmechanizowane, a wielu z nas pracuje na komputerach zamiast młotami. Wielkość produkcji zmieniła się również istotnie: w tym czasie dział budowy silosów i kontenerów znajdował sie w najmniejszym rogu hali, dziś przejęliśmy całą halę LD *.

* Dotyczy to hali LD w Friedrichshafen, w której pracuje; jego nazwa pochodzi od jednego z wiodących inżynierów sterowców, Ludwiga Dürra.

Co było wtedy lepsze, a co jest lepsze teraz?

Jest jeszcze kilku kolegów, których chciałbym mieć przy sobie nadal. Było wśród nich kilku świetnych fachowców! Ale oprócz tego, rzeczy naprawdę zmieniły się na lepsze. W dawnych czasach, padaliśmy na kolana, ciężko pracując z młotami. I nie było wtedy czegoś takiego jak bezpieczeństwo pracy!

 Dziś wszystko jest zmechanizowane w Hali LD.

Czy Zeppelin to wciąż ta sama firma jak wtedy?

Dla mnie Zeppelin wciąż jest Zeppelinem, ale jestem również głęboko zakorzeniony w Hali LD (śmiech). Oczywiście Zeppelin zmieniał się na przestrzeni lat: nie tylko w hali, ale także w całym biznesie firmy: międzynarodowość, wymagania, przepisy bezpieczeństwa…

Czego życzysz firmie Zeppelin na urodziny?

Życzę nam, aby wszystkim nam nigdy nie zabrakło wizji, odwagi i kręgosłupa. Wówczas poradzimy sobie przez następne 70 lat!