Historia Caterpillar zaczyna się w XIX wieku. W tamtych czasach koncentrowano się przede wszystkim na jednej rzeczy: zapewnieniu żywności na talerzach rosnącej populacji amerykańskiej. Ziemi uprawnej było dużo, ale jej uprawa była wyzwaniem, które pochłaniało dużo energii i wymagało dużego nakładu pracy.

Dlatego zarówno Benjamin Holt, jak i rodzina Best poświęcili się opracowywaniu maszyn, które ułatwiłyby pracę w rolnictwie i innych zastosowaniach. Daniel Best otrzymał swój pierwszy patent na mobilny kombajn w 1871 roku, a Benjamin Holt wprowadził na rynek swój pierwszy ciągnik napędzany parą w 1899 roku i w 1904 roku przetestował swój pierwszy prototyp ciągnika gąsienicowego napędzanego parą. Obie rodziny rozpoczęły działalność jako konkurenci, ale w 1925 roku zdecydowały połączyć się w jedną całość, tworząc nowoczesną firmę Caterpillar.

Model operacyjny Piny Holt nr. 77 w 1905 roku
© Dzięki uprzejmości Caterpillar Inc.

Wraz ze wzrostem ruchu samochodowego i lotniczego, w kolejnych latach rosło zapotrzebowanie na coraz bardziej wydajne maszyny i urządzenia do robót ziemnych i budowlanych. Szeroki asortyment produktów Caterpillar był również wykorzystywany w projektach infrastrukturalnych i przyczynił się do rozwoju firmy. Ponadto, w 1931 roku firma zdecydowała się na rozpoczęcie produkcji silników diesla. Triumfalny międzynarodowy sukces firmy Caterpillar rozpoczął się ostatecznie w latach 50-tych XX wieku wraz z otwarciem oddziału w Wielkiej Brytanii. Obecnie firma generuje ponad połowę swojej sprzedaży poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Współpraca Zeppelina i Caterpillar rozpoczęła się w 1954 roku.

Reklama Caterpillar 1928
© Courtesy of Caterpillar Inc.

Kamienie milowe:

1890 Holt buduje pierwszy ciągnik z silnikiem parowym

1910 C. L. Best produkuje pierwszy ciągnik gąsienicowy

1925 Połączenie Holt & Best w „Caterpillar Tractor Company”.

1954 Caterpillar i Zeppelin rozpoczynają współpracę

1962 Caterpillar wprowadza na rynek swój pierwszy samochód terenowy

1969 Silniki Cat są używane podczas lotu Apollo 11 na Księżyc

1972 Caterpillar uruchamia pierwszą koparkę hydrauliczną

1997 Caterpillar przejmuje zakłady produkcyjne MaK

2008 Caterpillar wprowadza na rynek pierwszy ciągnik gąsienicowy z napędem elektrycznym